6 ay ve 6 bin km kaideyi devreye girdi, 6.001 kilometre bültenler ortaya çıktı

30.11.2022
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
6 ay ve 6 bin km kaideyi devreye girdi, 6.001 kilometre bültenler ortaya çıktı

Geçtiğimiz haftalarda resmileşen otomobşehirde “6 ay ve 6 bin km” kaideyi sonrasında 6.001 kilometre bültenler ortaya çıktı.

Bilmeyenler için Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobşehir satışında geçilen yeni yarıyıl hakkında ilk olarak “İlk patentten sonra firmalar, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kmyi geçmeden aldıkları sıfır taşıtları satamayacak“ açıklamasını yapmıştı. Mevzu hakkında daha sonra da konuşan Muş, Kayseri ’de Türkiye İhracat Seferberliği Doruğu ’nde yaptığı konuşmada, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç duyuruları var.  Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük sayı konularak satılıyor. Otomobşehir maliyetlerinde birbirini tetikleyen gidişat söz mevzusu. İdaremeliği hazırladık. İlk patentten sonra firmalar, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kmyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz.

Hakikat anlamda gereksinimi olanlar alsın. Hakikat anlamda ikinci el olacaktır böylece. İşletmelerde ortak maliyet belirleme veya piyasayı manüpile gibi mevzular varsa o Rekabet Heyeti ’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. İdaremelik yayınlandıktan sonra yurttaşın biltihapçı elde daha fazla ulaşıma erişeceğini düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir duyuruyla karşı karşıya kalmayacağız” demişti.

Bu yarıyıl bugün itibarıyla devreye girdi ve büyük bülten sitelerinde 6.001 kilometre bültenler ortaya çıktı. Bu mevzuyu gündeme getiren otomobşehir gazetecisi Emre Özpeynirci, Twitter ’dan hemen alttaki paylaşımı yaptı, bu paylaşımda “Bülten siteleri yetkili bayiler dışında satışa sunulan ve 6.000 kilometre ’den daha az kilometre ’si olan araç bültenlerini dün gece itibarıyla yayından kaldırdığını açıkladı. Bugün tüm bu vasıtalar 6001 kilometre bülten sahibi değiştiriyor olarak yer almaya devam ediyor.” açıklamasını yaptı. Peynirci aynı zamanda bazı 6.001 kilometre bültenleri de gözler önüne serdi:

Bülten siteleri yetkili bayiler dışında satışa sunulan ve 6.000 kilometre ’den daha az kilometre ’si olan araç bültenlerini dün gece itibarıyla yayından kaldırdığını açıkladı.

Bugün tüm bu vasıtalar 6001 kilometre bülten sahibi değiştiriyor olarak yer almaya devam ediyor.

Yorum sizin ⁉️ pic.twitter.com/pkSXzdnyuM

— Emre Özpeynirci @eozpeynirci September 16, 2022

Dün yeni yarıyıl için Ticaret Bakanlığı ’ndan bir ihtar da gelmişti. Dolaysız olarak Duvar ’da paylaşılan ihtar bütün olarak şöyle olmuştu: “16 Ağustos 2022 tarihinden evvel ikinci el motorlu kara aracı ticaretiyle iştigal edenler ismine patent edilen otomobşehir ve arazi vasıtalarının pazarlanması veya satışı için bu şahıslara tanınan vakit 15 Eylül 2022 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten sonra 6 ay ve 6 bin km geçmeden bu vasıtaların pazarlama ve satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacaktır.” Süreçte teftişler de başladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre teftişler 3 değişik kanal üzerinden yapılacak:

1- Satış kayıtları günlük olarak takip edilecek: Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm ayrıntılarıyla birlikte Ticaret Bakanlığı ’na iletilen ikinci el motorlu kara aracı satış kayıtları günlük olarak takip edilecek. Satış kayıtları üzerinden yapılan teftişlerde ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme mükellefliği de hakimiyet edilecek.

2- İş yerleri sorgulanacak: 15 Eylül 2022 tarihi sonrasında Ticaret Şehir Müdürlükleri aracıyla 81 şehirde oto galericiler, araç kiralama işletmeleri ve yetkili bayilerde iş yeri teftişleri yapılarak, 6 ay ve 6 bin kmnin altındaki vasıtalara müteveccih pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecek.

3- Vasıta duyuruları sorgulanacak: Bülten sitelerinde pazarlaması yapılan vasıtalara ait bülten balakaları kumpaslı olarak bu sitelerden temin edilerek, söz mevzusu pazarlama ve satış faaliyetleri de takip edilecek.

6 ay ve 6 bin km kaideyi bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.