Dynamic Island üzerinden bir yarışma ile soruldu: “Realme Island nasıl olmalı?

23.03.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Dynamic Island üzerinden bir yarışma ile soruldu: “Realme Island nasıl olmalı?

Yalnızca iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde yer alan Dynamic Island, Realme tarafında oldukça alaka gördü.

Kısa vakit evvel tanıtılan iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde yer alan TrueDepth sensörlerine ve selfie kamerasına ev sahipliği yapan ekran deliği değişmez bir boşluk olarak planlanmadı. Apple burada “Dynamic Island” sistemini karşımıza çıkardı. İnteraktif bir kullanıcı tecrübeyi sunan Dynamic Island, sürpriz olmayacağı üzere Android telefon üreticilerinin de ilgisine sürüklüyor. Bu mevzuda en büyük adımı ise BBK şirketlerinden olan ve Türkiye ’de de bulunan Realme attı.

Şirket bir müsabaka tertip etti ve fanlara “Realme Island nasıl olmalı?” sualine cevap olarak kendi tasarımlarını yollamasını istedi. Burada bütün olarak şu aktarıldı: “Bu fikri Dynamic Island ’dan bahsediliyor oldukça çekici bulduk ve böyle bir yazılım özelliğinin Realme aygıtlara nasıl uygulanabileceğine dair fikir ve teklifler için sadık hayranlarımıza başvurmaya karar verdik.”

Realme telefonlardaki selfie kamerasına ev sahipliği yapan ekran deliğinin çevresine kurulacak zinde arayüz yapısı için kullanıcılardan fikir isteyen şirket, şimdiden burada görebileceğiniz bazı teklifler aldı. Bunların reele dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Bu arada Dynamic Island benzeri bir sistemi daha evvel Honor tarafından yapıldığını belirtelim. Ancak hiçbir şirket bu stil ayrıntıları Apple kadar iyi pazarlayamıyor, çoğu hoş Android özelliği ancak Apple iOS ’a entegre ettiği zaman yine gündeme geliyor.

Genel olarak beğenilen Dynamic Island sistemi için Apple kendisi şunları aktarıyor:

“Özellik, ekipmanla yazılım arasındaki hududu belirsizleştiren tasarımı ve asıl zamanlı uyarlamayla önemli uyarıları, bildirimleri ve etkinlikleri göstermesi sayesinde iPhone ’la etkileşime geçmenin yeni yollarını sunuyor. Dynamic Island özelliğinin kullanıma sunulmasıyla, TrueDepth kamera da ekranda daha az yer kaplayacak biçimde yine tasarlandı.

Özellik ekrandaki içeriği yasaklamadan faal vaziyette kalarak kullanıcıların yalnızca değip basılı yakalama hareketiyle teftişlere daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Arka tasarıda yürütülen Harita, Müzik veya bir giderekici gibi etkinlikler görünür ve interaktif kalıyor. Canlı Aktifliklerle maç neticeleri ve vasıta paylaşımı gibi balakalar sağlayan iOS 16 ’daki üçüncü taraf uygulamaları da DynamicIsland özelliğinden yararlanabiliyor.”

Realme ve Dynamic Island ayrıntıyı yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.