Android için Chrome, gizli sekmeler için parmak izi koruması kazandı

12.04.2023
13
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Android için Chrome, gizli sekmeler için parmak izi koruması kazandı

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Google Chrome için Android tarafında hoş bir özelliğin sunulduğu ortaya çıktı.

Android için Chrome tarayıcıda isterseniz saklı sekmeleri parmak iziniz ile koruma altına alabiliyorsunuz. Bunun için adres çubuğuna yapıştırıp giriş yaptığınız “chrome://flags/#incognito-reauthentication-for-android” bağlantısı üzerinden özelliğin açılması gerekiyor. Bu özellik açıldıktan sonra Chrome ’un kendi saklılık ve güvenlik ayarlarına “Chrome ’dan dağıldığınızda Saklı sekmeleri kilitleyin” alternatifi geliyor.

Bu da etkin edildikten sonra saklı sekmeler parmak izi ile koruma altına alınabiliyor. Bu süreçte tarayıcıdan çıkıp geri geldiğinizde, daha evvel açtığınız saklı sekmeleri görmek için parmak izinizi okutmanız gerekiyor. Bu özelliğin iOS tarafında uzun zamandır olduğu aktarılıyor ve Android tarafına ancak şimdi çıkış yapılıyor olması Yakında flag gerekmeyecek çok garip görünüyor.

Süreç için 9to5Google tarafından gösterilen arayüz

Alandaki liderliği kimseye bırakmayan Google Chrome için kısa müddet evvel Windows, macOS ve Linux tarafında “105.0.5195.102” versiyonunun sevk edilmesi ses getirmişti. Bu aktüellemenin hemen yapılması gerekiyordu zira “CVE-2022-307” olarak adlandırılan ehemmiyetli bir güvenlik sarihini kapatıyordu.

Kötü hedefli bireyler tarafından etkin olarak kullanıldığı aktarılan bu sarih, “zero-day vulnerability” olarak geçiyor ve Google ’ın Chrome özelinde bu sene kapattığı 6. çok kritik güvenlik sarihi oluyor. Bu arada kapatılan bu sarih özelinde Microsoft Edge, Brave, Opera ve Vivaldi tarayıcıların da en son versiyona aktüellenmesi gerekiyor. Zira tüm bu alternatifler ortak olarak Chromium üzerine kuruluyor.

Google Chrome aktüellemeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı enteresan projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.