BTK, geçici IMEI uzatma hizmetini sona erdirdi

13.04.2023
18
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
BTK, geçici IMEI uzatma hizmetini sona erdirdi

BTK, yapılan açıklamaya göre pandemi süreci sebebiyle başlattığı geçici IMEI uzatma hizmetini tamamen sona erdirdi.

MOBİSAD Mobil İrtibat Vasıtaları ve Balaka Teknolojileri İş İnsanları Derneği, Twitter ’dan “Geçici IMEI kaydı yarıyılı sona erdi” başlığıyla bir paylaşım yaptı ve şu açıklamayı geçti: “Balaka Teknolojileri ve İrtibat Müesseseyi BTK, pandemi sürecinde yurttaşlarımızın mağduriyetini önlemek ismine yurt dışından getirilen uslu telefonların IMEI kayıt müddetini uzatmıştı. Ancak zorlu pandemi sürecinin sona ermesinin ardından, yasa dışı olarak bu işi yapan insanların gidişatı suistimal etmesi sebebi ile mobil irtibat sektöründe haksız rekabet etrafı oluştu. Bu gidişata dikkatsiz kalmayan ve azalarımızın sesine kulak veren BTK, tanınan ek zaman hakkını kaldırdı. Bu vesile ile gündemlerimizi neticesiz bırakmayan BTK ’ya bir kere daha teşekkür ediyoruz. Hürmetlerimizle.”

2021 seneyi için 2.006 TL seviyesinde yer alan IMEI kayıt fiyatı, yılbaşında 726.2 TL ’ye karşılık gelen yüzde 36,2 oranında artırılarak 2.732 TL ’ye çıkarılmıştı. Peki Türkiye ’de en çok IMEI kaydını hangi telefon üreticisi yapıyor?

Balaka Teknolojileri ve İrtibat Müesseseyi BTK, geçtiğimiz haftalarda “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Bilgileri Raporu“nu yayınlamıştı. Bu raporun “Mobil Makine Kayıt Sistemi” bvefatında, “Alttaki grafikte 2022 seneyi bcerahatçi çeyrek yarıyılında Müessesemizin Mobil Makine Kayıt Sistemine MCKS ithalat ve imalat yoluyla kaydolunan makine rakamlarının marka bazlı olarak gösterimi bulunmaktadır.” açıklamasıyla 2022 ’nin ilk çeyreğinde en çok IMEI kaydı yapan işletmeler karşımıza çıkarıldı.

BTK, bu mevzuda şu açıklamayı yaptı: “2022 senesinin bcerahatçi çeyreği araştırıldığında 2 milyonu aşkın mobil makinenin IMEI kaydının yapıldığı görülmekte olup marka bazında değerlendirildiğinde bu aygıtların %67 ’ye yakını Samsung, Apple ve Redmi markalarının geliştirdiği mahsullerden oluşmaktadır.”

Bilgilere göre 2022 ’nin ilk çeyreğinde en çok IMEI kaydı yapan şirket 736 bin kayıt ile Samsung oldu. Onu 429 bin kayıt ile Apple ve 212 bin kayıt ile Redmi Buna Xiaomi de dahil olabilir izledi. Listenin devamında ise Reeder, OPPO ve General Mobile gibi işletmeler yer aldı. Bu kayıt sayıları elbette net bir satış balakası vermiyor.

IMEI uzatma iptali yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı tuhaf projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.