Volvo, taşıt içi kullanımı için özel bir radar sistemi geliştirdi

27.11.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Volvo, taşıt içi kullanımı için özel bir radar sistemi geliştirdi

Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden Volvo, taşıtlarının güvenlik altyapısı geliştirmek için taşıt için de radar kullanacak.

Günümüzde otomobil şirketleri radar ekipmanını genelde taşıtlarının dışında kullanıyor. Radar teçhizatı işletmelere tehlikesiz özerk başka bir deyişle sürücüsüz hakimiyet sistemleri kurma talihi tanıyor. İşte bütün olarak bu mevzuda bir adım atan Volvo, 9 Kasım tarihinde tanıtılacak elektrikli EX90 SUV modeli ile dünyada bir ilke imza atacak. Şirket bu merak edilen taşıtta ilk kez taşıt içi radar sistemine yer verecek. Bu birden fazla radar teçhizatı ile desteklenen ehemmiyetli sistem, taşıt içerisindeki şahıslar ve evcil hayvanları tarayacak.

Başka Bir Deyişle EX90 SUV modeli içerisinde bir canlı olup olmadığını kesintisiz olarak hakimiyet edecek ve bu mevzuda sürücüye “unuttun” bildirimi yapabilecek. Hali Hazırda sık sık olan taşıtta köpek ya da bebek / çocuk unutma hadiselerine karşı geliştirilen radar sistemi, taşıt içerisinde bir canlı algılarsa klimayı sarih yakalayacak ve bu sayede özellikle sıcak günlerde hayat kurtaracak. Bu hayati sistem ileride şirketin değişik vasıtalarına da konulacak.

Volvo bundan evvel de Epic Games ortaklığı ile ses getirmişti. Vasıtalarını Android işletim sistemi üzerine kuran dev otomobil üreticisi, yeni nesil arayüzleri ise dolaysız olarak reyin motoru Unreal Engine ile hazırlayacak. Burada “foto reelci” animasyonlar amaçlayan işletme, sürücülerin karşına etkileyici bir “insan-makine arayüzü” getireceklerini aktarıyor.

Epic Games ’in kendilerine Unreal Engine merkezli yeni yarıyıl için özel bir platform kuracağını aktaran Volvo, bu sayede mühendislerinin güvenlik seviyesini bozmadan yeni nesil hakimiyet sistemleri ve arayüzleri geliştirebileceklerini söylüyor. Bu elektrikli otomobiller odaklı ortaklığın ilk meyvesini hemen görmemiz ise beklenmiyor.

Volvo imzalı radar sistemi yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.