Kawasaki Ninja EV ve Z EV elektrikli motosiklet modelleri görücüye çıktı

31.12.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kawasaki Ninja EV ve Z EV elektrikli motosiklet modelleri görücüye çıktı

Elektrikli motosiklet dünyasında motosiklet efsanesi Kawasaki de faal olarak yer alacak. İşletme bugün gelecek gösterimi yaptı.

Kawasaki, çok uzun zamandır bir elektrikli motosiklet geliştiriyor. 2019 Milan Motorcycle Show kapsamında yapılan resmî açıklamada Ninja 650 gövdesi üzerine kurulan bir elektrikli modelin 10 kW / 13 at Maksimum 20 kW / 27 at efor üreteceği aktarılmış, erimin ise 100 kilometre olacağı söylenmişti. Alanda daha sonra Kawasaki ’nin CEO ’su tarafından yapılan bir açıklama ses getirmişti. CEO, firmanın 2022 ’de üç değişik elektrikli motosiklet modelini satışa sunacağını açıklamıştı. Bu asıl olmadı ancak birden fazla elektrikli motosiklet modeli EICMA Milan Motorcycle Show kapsamında görücüye çıkarıldı.

Fuar kapsamında şimdilik prototip safhasında olan ancak çıkışa oldukça hazır görünen tamamen elektrikli alternatifler Kawasaki Ninja EV ve Kawasaki Z EV yanında hidrojen temelli bir konsept sergilendi. Ninja EV ve Z EV elektrikli motosiklet modellerinin 2023 senesinde satışa sunulacağını belirten işletme, motosikletler için henüz ayrıntılı teknik ayrıntılar vermekten sakınıyor. Zira Avrupa merkezli A1 lisansı temel alan alternatifler teknik olarak tasarımlarının aksine fazla iddialı değiller.

3 kWh batarya koliyi üzerine kurulacak bilgisi verilen Ninja EV ve Z EV, resmi bilgi paylaşılmadı ancak yapılan varsayımlara göre 75 kilometre üstünde bir erim sunamayacaklar. Bu değer bir hayli rakibin oldukça gerisinde ancak Kawasaki modelleri dolaysız olarak uzun yol değil yevmiye kullanıma odaklıyor. 75 kilometre gibi bir erim bir hayli şahsı 1 hafta götürecek seviyede bulunuyor.

Kawasaki daha evvel hibrit bir motosiklet altyapısı üzerinde çalıştığını da duyurmuştu. Andırmak ismine işletme bu çalışması ile aynı hibrit arabalar gibi düşünüyordu. Hibrit arabalar içten yanmalı motor ile elektrik altyapısını bir araya getiriyor. Kawasaki de geliştirilen prototip motosiklet modelinde bunu yapıyor.

İlk olarak alttaki video ile gösterilen prototip motosiklet altyapısı, hem bir içten yanmalı motora sahip hem de bünyesinde elektrik motoru ile batarya koliyi taşıyor. Firma geliştirdiği hibrit motosiklet hakkında hali hazırda çok fazla bilgi vermiyor. Pazara 2024 senesinde çıkarılması tasarlanan ve şu an HEV ismiyle öne çıkarılan motosiklet, çıktığı zaman pazarda dikkat toplayacağa benziyor.

Kawasaki, hepsine ek olarak geçtiğimiz aylarda gelişmiş ülkelerde 2035 haysiyetiyle yalnızca elektrikli motosiklet satışı yapacağını da açıklamıştı.

Bu da pazara gerçekten çıkarılacak yeni motosiklet modelleri için paylaşılan resmi tanıtım videosu:

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.