Twitter ’ın “mavi onay rozeti” Türkiye ’de aylık 150 TL olmayacak

28.11.2022
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Twitter ’ın “mavi onay rozeti” Türkiye ’de aylık 150 TL olmayacak

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter için mavi onay rozeti “Blue” koliyi altında fiyatlı hale geliyor.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz daha evvel aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğinin bundan sonra aylık 8 dolar olacağını duyurdu. Bu aboneliğin içerisinde mavi onay rozeti de olacak. Yakında başlayacak gibi görünen yeni yarıyılda parayı veren herkes mavi onay rozeti alabilecek, daha evvel mavi onay rozeti olanlar da bunu gözetmek ismine aylık 8 dolar vermek zorunda kalacak.

Blue kutusunun maliyeti ülkelere göre farklılık gösterecek. Bu mevzuda Elon Musk dolaysız olarak şunu söylemişti: “Satın alma eforu paritesine göre ülkeye göre özel maliyet uygulanacak.” Bu açıklama üzerinden de anlaşılabileceği üzere 8 dolarlık Blue koliyi Türkiye ’de dolaysız kur çarpımı ile aylık 150 TL ’ye satılmayacak. Türkiye ’ye özel maliyet uygulanacak, burada yüksek olasılıkla 40-50 TL arasında bir abonelik fiyatı karşımıza çıkacak.

Türkiye ’de birçok işletme yerel maliyetlendirme uyguluyor. Misalin Netflix ’in yurt dışında ABD aylık 10 dolar olan temel koliyi Türkiye ’de aktüel dolar kuru üzerinden 180 TL ’ye satılmıyor. İşletme bu pakete Türkiye ’de 46 TL istiyor. Aynı biçimde ABD ’de aylık 10 dolar olan Spotify ’ın temel kutuyu da Türkiye ’de 180 TL değil 20,99 TL ’ye satılıyor. Musk ile büyük farklılıklar gören Twitter ’ın da bu mevzuda Netflix ve Spotify ’ın izinden gitmesi ve Türkiye özelinde benzer seviyede bir maliyet belirlemesi bekleniyor.

Bu mevzuda Cumhurbaşkanı Erdoğan da küçük bir açıklama yaptı. Erdoğan, 8 dolarlık koli özelinde “Belki biz değişik olabiliriz. Elon Musk ile bu mevzuda bir diplomasi yürütebiliriz” ifadelerini kullandı. Türkiye özelinde Musk ile özel maliyet görüşmesi yapılabilir, aynı zamanda sürecin Türkiye özelinde daha tehlikesiz hale getirilmesi de sağlanabilir. Bunu diyoruz zira isteyen herkesin parayla mavi onay rozeti alabilecek olması, büyük güvenlik tehlikeleri anlamına geliyor ve büyük bir kesim arasında kaygı yaratıyor.

Bu arada Blue koliyi ile bireylere ekstra bolanaklar da sunulacak. Bunlar arasında fiyatsız kullanıcılara oranla yüzde 50 daha az reklam, daha uzun video / sesli içerik paylaşım yardımı ve cevaplarda öncelik gibi ekstralar olacak. Takviyeyi de olan Twitter Blue şu an yalnızca ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da kullanılabiliyor.

Elon Musk ve Twitter büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.