Boston Dynamics ve Ghost Robotics arasında robot köpek davası

14.12.2022
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Boston Dynamics ve Ghost Robotics arasında robot köpek davası

Hyundai tarafından satın alındıktan sonra daha büyük bir firma halini alan Boston Dynamics, bir legal savaşa giriyor.

Bir zamandır Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics, biliyorsunuz “Spot” adlı bir robot köpek modeline sahip. Spot, pazardaki en gelişmiş robot köpek ancak tek alternatif değil. Birçok başka robot işletmesi de robot köpekler geliştiriyor, bunlar arasında Ghost Robotics de yer alıyor. İşte bu mevzuda sürpriz bir adım atan Boston Dynamics, rakibini kendi robot köpeklerinde Spot ’a ait tescilleri ihlal ettiği için dava açtı.

Ghost Robotics tarafından geliştirilen Spirit 40 ve Vision 60 adlı robot köpek modellerinde Spot ’a ait yedi değişik tescilin kullanıldığını tespit eden firma, bu mevzuda Ghost Robotics ile uzun zamandır görüşmeler yapıldığını ancak zorunlu adımların atılmadığını belirtiyor. ABD ’de tescil ihlal davalarına çok büyük umursanıyor. Bu açıdan Ghost Robotics ’i büyük bir ceza bilave ediyor gibi görünüyor. Şayet duruşma bilave edilen adımı atarsa, Spirit 40 ve Vision 60 robot köpekler için satış da iptal edilecektir.

Boston Dynamics, robot sistemleri üzerinde çok uzun zamandır çalışıyor. 6 Kasım 1992 tarihinde Marc Raibert tarafından kurulan firma, geçtiğimiz hafta 30 yaşına bastı ve bu 30 senelik serüvenini hemen altta izleyebileceğiniz kısa Twitter videosuna sığdırdı.

Bu şirketin şimdiye kadar geliştirdiği tüm robotik sistemleri görebileceğiniz videoya şu açıklama geçilmişti: “Boston Dynamics bugün inovasyon, keşif ve iş birliğinde 30. senesini kutluyor! Önümüzdeki 30 senenin bize ve robotik sektörüne neler getireceğini görmek için coşkuluyuz.”

Today, Boston Dynamics celebrates 30 years of innovation, exploration, and collaboration! We’re excited to see what the next thirty years holds for akıl and for the robotics industry. pic.twitter.com/eutX1kvfG3

— Boston Dynamics @BostonDynamics November 6, 2022

Hyundai firmayı Boston Dynamics ve robotları yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan esrarengiz ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.