Suudi Arabistan, ilginç şehir “The Line” için inşaat çalışmalarına başladı

08.05.2023
13
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Suudi Arabistan, ilginç şehir “The Line” için inşaat çalışmalarına başladı

Suudi Arabistan, geçtiğimiz aylarda “Neom” ismi verilen devasa bir proje üzerinde ile gündeme gelmiş ve burada en çok “The Line” dikkat toplamıştı.

Suudi Arabistan, elindeki büyük petrol kazancını kullanarak geleceğin yaşam alanları üzerinde çalışıyor. Küresel ısınmanın tesiriyle çöl üzerinde daha yaşanabilir civarlar kurmak isteyen ülke, bu bağlamda “Neom” ismi altında bütün 500 milyar dolarlık bir mega-şehir projesi geliştiriyor. İşte bu projenin içinde ayrı bir şehir olarak “The Line” da yer alıyor. İlk ilanı daha evvel yapılan The Line, bir hayli şahıs tarafından bilgisayar civarında kalır hakikat olmaz sınıyordu. Ancak bu söz mevzusu değil. Drone çekimleri ile net olarak gösterildiği kadarıyla fütüristik şehir için çalışmalar hakikat anlamda başlamış durumda.

Daha evvel yukarıyadaki video ile tanıtılan The Line, gördüğümüz hiçbir şehir tasarımına benzemiyor. Ülke bu şehir içerisinde dikey olarak aktarılan bir yaşam alanı kurmak istiyor. Bittiği zaman 500 metre yüksekliğe ve 200 metre genişliğe sahip olacak bu şehir, bünyesinde bir yol ya da araba barındırmayacak. 170 kilometre uzunluğunda olacak şehrin içerisindeki uç noktalar arasında yüksek süratli tren sistemiyle 20 dakikada erişim sağlanacak.

Mevcut çalışmaları gösteren drone çekimi video

Renault Türkiye fabrika çıkışlı ikinci el araba yarıyılını başlatıyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.