Bulut oyunculuğa özel Chromebook dizüstüler duyuruldu

10.02.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bulut oyunculuğa özel Chromebook dizüstüler duyuruldu

Chromebook dizüstüler üzerinden reyin oynamak mı? Bunu sağlayacak olan dolaysız olarak bulut reyin altyapısı olacak.

Google tarafından bilgisayar dünyasına dahil edilen Chromebook modelleri daha çok talebeler ve temel lüzumlar için hazırlanıyor. Bu dizüstüler ile banalde büyük oyunları oynamak olası değil. Bunun olası kılan ise bulut oyunculuk sistemi olacak. Google tarafından “Bulut oyunculuk için planlanan dünyanın ilk dizüstü bilgisayarları ile tanışın” başlığı ile karşımıza çıkarılan dizüstüler, oyuncuların dikkatini sürükleyecek tasarım ayrıntılarıyla karşımızdalar.

Spesifik olarak bulut oyunları için planlanan dünyanın ilk Chromebook dizüstü bilgisayarları Asus, Acer ve Lenovo‘dan gelmiş gidişatta. Bu Acer Chromebook 516 GE, Lenovo Ideapad Gaming Chromebook ve ASUS Chromebook Vibe CX55 Flip adlarına sahip modellerin ekipmanları, yukarıyada da dediğimiz gibi yeni nesil büyük oyunları oynatabilecek seviyede değil. Bunun yerine oyunların azami grafik ayarlarıyla internet üzerinden aktarımına odaklanılıyor.

Lenovo imzalı çözüm arkadan aydınlatmalı RGB klavye ile geliyor.

Google bu mevzuda GeForce Now, Luna ve Xbox Cloud Gaming özelinde Nvidia, Amazon ve Microsoft ile ortak çalışmalar yaptıklarını açıklıyor. Nvidia ortaklığı sayesinde GeForce Now ’ın Türkiye ’de sarih olmayan RTX 3080 kutuyu da ilk kere Chromebook ’lara sunuluyor.

Banalde her aygıt bulut reyin servislerine ulaşım sağlayabiliyor. Buna uslu telefonlar da dahil. Ancak yeni modeller kurulan ortaklık üzerinden elde edilen yüksek optimizasyona ek olarak daha stabil bağlantı getiren WiFi 6/6E dayanakları, oyuna uygun klavyeleri ve 120 Hz üstü yenileme sürati getiren oranla büyük ekranlarıyla fark yaratıyor. Ayrıca modeller taşıdıkları Intel harekâtçılar ile birçok değişik Chromebook ’tan yerleşik olarak da daha yüksek performans sunuyor.

İnternet devi Google yalnızca bununla da kanaat etmiyor. Şirket SteelSeries, Corsair ve HyperX gibi çok rakamda etraf bkocamanımı üreticileriyle de ortaklık kurmuş gidişatta. Bu ortaklığın artta üçüncü parti işletmeler tarafından hazırlanan oyuncu teçhizatlarının ChromeOS işletim sistemli yeni Chromebook ’lar ile bütün geçimli biçimde çalışmasını sağlamak yer alıyor.

Bu adım gerçekten garip oldu zira Google kısa zaman evvel kendi bulut reyin servisi Stadia ’yı kapatma kararı aldı. Geçtiğimiz haftalarda servisin yeterli popülerliğe erişemediği için kapatılacağı duyuruldu. 18 Ocak 2023 sonrasında Stadia ’ya ulaşım sağlanamayacak. Google, Stadia merkezli alımları ise geri ödeyecek, bu mevzuda kullanıcılar mağdur edilmeyecek.

Yeni mahsuller için Google tarafından paylaşılan kısa tanıtım videosu.

Oyuna özel Chromebook modelleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.