Togg SUV için söylendi: “Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç olacak”

10.02.2023
7
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Togg SUV için söylendi: “Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç olacak”

Togg tarafından geliştirilen ilk yerli otomobil modeli gündemde kalmaya devam ediyor. Bu sefer bir maliyet açıklaması gündemde.

Togg SUV kaça satılacak? Bu çok merak edilen sorunun cevabı halen bütün olarak verilmedi. Ancak söylendiği kadarıyla projenin arkasındaki isimler tarafından belirlenen “euro” bazında bir maliyet var. Bu mevzuda bir açıklama yapan Togg ’un ortaklarından Anadolu Grubu ’nun İdare Heyeti Başkanı Tuncay Özilhan, vasıtanın maliyeti hakkında konuştu. Özilhan mevzu hakkında şunları aktardı: “İlk yola çıktığımızda bir hedef maliyet koyduk ve bütün parça siparişlerini tamamladık. O hedef maliyete eriştik. Üstüne çıkmadık. Euro bazında bir maliyet koymuştuk. İki sene geçti ama aynı yerde duruyoruz. Togg ulaşılabilir bir maliyetle piyasaya çıkacak.

Biz yola çıkarken fizibilitede yüzde 7 ÖTV ile yola çıktık. Sonrasında elektrikli otomobil ithalatı çoğalınca yüzde 60 ’a çıkardılar ÖTV ’yi. Ondan sonra yüzde 10 ’a düşürdüler. Fakat biz yüzde 10 ’un içinde kesin kalıyoruz. Yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir aşırılık var ÖTV ’de ama onu çözebiliyoruz, problem değil. Türk yurttaşının ulaşabileceği bir vasıta düşünüyoruz.”

Geçtiğimiz ay Hürriyet ’te çıkan haberde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamalar ses getirmişti. İlk taşıtların byeminden inip sertifikasyon sürecinin de tamamlanması ile 2023 Mart ayında Togg satışlarının başlayacağını belirten Mustafa Varank, C sınıfı SUV sınıfı vasıtanın aynı sınıftaki içten yanmalı taşıtlarla rekabet edeceğini ve aynı maliyetten piyasaya çıkacağını dile getirmişti.

Maliyet mevzusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tesislerin seri imale hazır hale gelmesiyle ilk seri yapım taşıtlar bu senenin son çeyreğinde allahın izniyle byeminden inecek. Yerli vasıta Togg ’da ÖTV ’yi yüzde 10 ’lara kadar düşürdük.” açıklamasında da bulunmuştu.

Togg CEO ’su Gürcan Karakaş ise “Hiçbir profesyonel firma trafiğe nisanda, martta ya da şubatta çıkacak bir vasıta için şimdiden maliyet veremez, vermez, vermemeli” demişti. Karakaş bütün olarak “Şu ana kadar gelen geri bildirimlere baktığımızda alaka yüksek. O noktaya geldiğimizde bunların ne kadarı satışa dönüşür, zamanı geldiğinde göreceğiz. Hiçbir profesyonel firma trafiğe nisanda, martta ya da şubatta çıkacak bir vasıta için şimdiden maliyet veremez, vermez, vermemeli.

Maliyeti pazar belirler. Dolayısıyla zamanı geldiğinde biz de kendimizi o pazarda konumlandıracağız. Bizim söylemimiz ve iddiamız şu, kimlerden pazar payı alacağımızı biliyoruz. Pazarda vasıtamızın hangi segmentte konumlandırılacağını biliyoruz ve onların içerisinde rekabetçi olacağız diyoruz.” demişti.

Deneme imali devam eden Togg SUV, CEO Mehmet Gürcan Karakaş tarafından yapılan buradaki açıklamalara göre iki versiyona sahip olacak. Karakaş bu mevzuda “300 ve 500 km olmak üzere iki değişik erim seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir efor sunacak, 200 BG ’lik versiyon 7,6 saniyede, 400 BG ’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0 ’dan 100 kilometre/s sürate erişecek, bataryası yüzde 80 doluluğa süratli şarj ile 25 dakikada ulaşabilecek.

Türkiye ’nin şarj alt yapısını kuvvetlendirmek üzere de bir firma kurmuş, bu emelle bin adet süratli şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır” dedi. Mehmet Gürcan Karakaş ayrıca ilk modelin 2023 senesinin ilk çeyreğinde önce Türkiye ’de, bu tarihten takribî 18 ay sonra ise Avrupa ’da yollara çıkacağını belirtti. 

Togg imzalı yerli otomobil projesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.