Elon Musk, Twitter ’ı küçültme mevzusunda oldukça kararlı

21.01.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Elon Musk, Twitter ’ı küçültme mevzusunda oldukça kararlı

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter gündemden düşmüyor. Bu sefer yeniden işten çıkarma gündemde.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk işletme genelinde geniş çaplı bir işten çıkarma istedi haberi ses getirmişti. Musk ’ın bunun için bvefat idareyicilerine bir bildirim geçtiği ve çıkarılabilecek personeller için bir liste oluşturulmasını arz ettiği aktarılmıştı. Daha evvel işletmenin yüzde 75 ’i ile yollarını ayırmak isteyen ancak bundan bırakan Musk, yeni balakalara göre şu an Twitter çalışan kadrosunun yarısı ile yolları ayırmak istiyor.

Spesifik olarak bütün 3.700 kadar çalışanı çıkarmayı tasarladığı aktarılan Musk, Twitter ’ı kâr eden bir yer yapmak ismine işten çıkarma mevzusunda çok ciddi görünüyor ve bu gidişat birçok birey için makûs bir haber anlamına geliyor. Süreçte şu an en çok “Bu kadar büyük bir kadronun yeri nasıl doldurulacak?” suali soruluyor. Zira Musk ’ın bu çıkarılan şahısların yerini yenileri ile doldurma gibi gayeyi bulunmuyor.

Elon Musk ve Twitter mevzusunda başka neler oldu?

Misalin dün Musk ’ın Twitter ’da paralı video yarıyılını başlatabileceği ortaya çıktı. Bu faal olarak masada olduğu iddia edilen altyapı devreye girerse, kullanıcılar paylaşılan belirli videoları izlemek için 1 ila 10 dolar arasında bir para ödemek vaziyetinde kalabilir.

Elon Musk, dün sabah ortaya çıkan iddialara göre şu an Twitter Blue kutuyu içerisinde yer alan “Tweet Tertip Etme” olanağını herkese fiyatsız olarak açmak istiyor. Şayet bu asıl olursa herkes attığı bir Tweet üzerinde farklılık yapabilecek, bunun için para verilmesi gerekmeyecek. Yüksek olasılıkla bu özellik Twitter Bluet kutusuna yeterince kullanıcı sürüklemiyor, bu açıdan herkese açılarak daha fazla kullanılması hedefleniyor.

Musk, geçtiğimiz akşam da daha evvel aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğinin bundan sonra aylık 8 dolar olacağını duyurdu. Bu aboneliğin içerisinde mavi onay rozeti de olacak. Yeni yarıyılda parayı veren herkes mavi onay rozeti alabilecek, daha evvel mavi onay rozeti olanlar da bunu gözetmek ismine aylık 8 dolar vermek zorunda kalacak.

Blue kutusunun maliyeti ülkelere göre farklılık gösterecek ve ekstra bazı imkanlar da sunulacak. Bunlar arasında fiyatsız kullanıcılara oranla yüzde 50 daha az reklam, daha uzun video / sesli içerik paylaşım dayanağı ve cevaplarda öncelik gibi ekstralar olacak. Twitter Blue hali hazırda yalnızca ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da açılmış durumda.

Elon Musk dün akşam da yasaklıları Twitter ’a hemen geri almayacaklarını aktardı. CEO bu mevzuda bütün olarak şunları söyledi: “Twitter, Twitter kaidelerini ihlal ettiği için platformdan çıkarılan hiç kimseyi yeni yarıyıl netleşmeden en az birkaç hafta müddet platforma geri almayacak.” Musk ayrıca “Twitter ’ın içerik moderasyon konseyi, sivil haklar topluluğu ve nefret kaynaklı şiddete maruz kalan grupları da kapsayacak biçimde değişik görüşlere sahip temsilcilerden oluşacak.” dedi.

Elon Musk ve Twitter büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.