Stellantis CEO ’su Çinli otomobiller özelinde uyardı: “İhtiyat alınmazsa vahim bir savaş çıkacak”

21.01.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Stellantis CEO ’su Çinli otomobiller özelinde uyardı: “İhtiyat alınmazsa vahim bir savaş çıkacak”

Stellantis CEO ’su Carlos Tavares, Las Vegas ’taki CES fuarında gazetecilere oldukça ehemmiyetli açıklamalarda bulundu.

Ocak 2021 ’de Fransız Groupe PSA ile İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler Automobiles işletmelerinin birleşmesiyle kurulan Stellantis ’in CEO ’su Carlos Tavares, şu an Ferrari, Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ile Vauxhall gibi markaların başında yer alıyor ve yanaşan Çinli riskinin farkında bulunuyor. Biliyorsunuz otomobil sektörü son senelerde büyük bir süratle değişiyor. Bu başkalaşımın merkezinde de tamamen elektrikli otomobiller yer alıyor. Elektrikli otomobiller standart modellere oranla çok daha az parçaya sahip olduklarından köklü geçmişe sahip olmayan yeni nesil şirketler tarafından rahat biçimde üretilebiliyor. Bu sayede şu an elektrikli otomobil pazarında olağanüstü bir Çinli model patlaması yaşanıyor.

Çinli şirketler ayrıca ananesel altyapıda da çok iddialı alternatifleri büyük iç pazarları yanında tüm dünyaya açıyor. Stellantis CEO ’su Carlos Tavares, CES ’te gazetecilere işte bütün olarak bu mevzularda donakaltan bazı açıklamalar yaptı. Tavares, Avrupa ’daki siyasetçilerin “Stellantis, BMW ve Volkswagen” gibi işletmelere destekçi olmak için harekete geçmemesi halinde Avrupalı şirketlerin Çinli rakipleriyle vahim bir savaşa gireceğini belirtti.

Avrupa ve Çin merkezli vasıtalar arasındaki maliyet farkının çok yüksek olduğunu söyleyen Carlos Tavares, aynı zamanda “mevcut vaziyette farklılık olmazsa, orta sınıftaki Avrupalı alıcılar giderek daha fazla Çinli modellere yönelecek. Zira Avrupa ’da pek çok insanın alım eforu gözle görülür biçimde eksiliyor” dedi. Avrupa ’daki idaremelikler sebebiyle bölgede üretilen taşıtların Çin ’de üretilen rakip modellere oranla takribî yüzde 40 daha pahalı olduğunu da aktaran Tavares, verdiği beyanatta “bu çok sıkıntılı bir senaryo. “Ama bu biçimde olmak zorunda değil.” dedi.

Tavares Avrupalı siyasetçilerin yerel üreticileri gözetmeyi başaramaması halinde, maliyetleri düşürmek ve düşük maliyetli Çin taşıtlarıyla doğrudan rekabet edebilmek ismine imali daha ucuz ülkelere taşımak zorunda kalacaklarını da aktardı. Çinli elektrikli ve bayağı otomobil modelleri geride bıraktığımız sene Türkiye pazarında da çok ciddi biçimde çoğalmaya başladı. Bildiğimiz ve dinlediğimiz kadarıyla 2023 içerisinde de çok rakamda Çinli otomobil modeli Türkiye pazarına giriş yapacak.

Stellantis CEO ’sunun açıklaması yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan garip ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.