Geleceğin haberleşme teknolojilerine yönelik Turkcell ve ASELSAN ’dan iş birliği

04.05.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Geleceğin haberleşme teknolojilerine yönelik Turkcell ve ASELSAN ’dan iş birliği

Turkcell karasal olmayan şebekeler mevzusunda ASELSAN ile uyuşma  imza attı. Turkcell ile ASELSAN ’daki iş birliği kapsamında düşük ve orta yörünge uydular üzerinde kullanılabilecek yeni nesil haberleşme teknolojileri ile karasal şebekelerin entegrasyonuna müteveccih ortak çalışmaların geliştirilmesi kastediliyor.

Uyuşma aynı zamanda  kablosuz haberleşme teknolojilerinin uydu sistemleriyle entegrasyonu üzerine yapılan standartlaşma ve ürünleşme çalışmalarını da içeriyor. Turkcell Hukuk ve Regülasyondan Mesul Genel Müdür Takviyecisi Serhat Demir, “Türkiye ’nin yalnızca teknoloji harcayan değil, aynı zamanda bu alanda katma değer üreten bir ülke olması yolunda çalışmalarımızı sürat kesmeden sürdürüyoruz. Etkileşimde olduğumuz stratejik hissedarlarımızın lüzum ve beklentileri güzergahında 1.200 ’den fazla Ar-Ge çalışanımızla inovasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda yerli ve ulusal yazılım ve ürünler geliştiren şirketlerle yaptığımız iş birlikleri sayesinde bir yandan ülkemizdeki teknoloji ekosisteminin büyümesine katkı sağlarken, öbür yandan geleceğin Türkiye ’sine hep birlikte hazırlanıyoruz” dedi.

Turkcell ile yapılan iş birliğiyle alakalı ASELSAN da mevzu hakkında açıklama geldi

ASELSAN Genel Müdür Takviyecisi Mustafa Yaman da şunları söyledi: ”Özellikle 5G ve ötesi teknolojilerin beraberinde getireceği karasal olmayan ağlar uygulamalarının hem pazar olarak ehemmiyetli bir yer edineceği hem de mevcut altyapılarda köklü bir farklılığa yol kalemtıraşını düşünüyoruz. Bu noktada pespaye yörünge uyduları üzerinden altyapı kuran ehemmiyetli teknoloji şirketlerinin çalışmaları her geçen gün gündeme daha çok geliyor. ‘Yeni Uzay ’ ya da ‘Uzay 4.0 ’, hangi adı verirsek verelim, dünyada başlayan bu yeni yarışta haberleşme, navigasyon ve yer gözlem uygulamaları için yeni fırsatlar ve ihtimaller öne çıkmaktadır. Gerek Türkiye gerekse dünya için yeni bir büyüme olan ve haberleşme sektöründe yeni kırılımların yaşanması bilave edilen bu alanı, biz, bir fırsat olarak görüyoruz.”

ASELSAN olarak Türkiye için birçok alanda teknolojik çözümler geliştirdiklerini belirten Yaman, ”Denizaltı platformlarından İHA platformlarına kadar uydu haberleşme gereksinimlerinin karşılanması için sunduğumuz yüksek kaliteli ulusal ürün ve çözümlerle Türkiye ’deki uydu-uzay ekosistemine ehemmiyetli katkılarda bulunmaktayız. Turkcell ile başlatmış olduğumuz iş birliği görüşmelerinin karşılıklı iyi amaç ve samimiyet çerçevesinde bir mutabakat muhtırasına dönüşmüş olmasından ve bu alanda yapacağımız geliştirme projelerinde kendileriyle birlikte çalışmalar yürütecek olmaktan büyük mutluluk dinliyoruz” dedi.

Alakanızı çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.