Google ’ın Play Store rekabetini önlemek için ödediği paralar ortaya çıktı

08.12.2022
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Google ’ın Play Store rekabetini önlemek için ödediği paralar ortaya çıktı

Epic Games tarafından açılan dava kapsamında bildiğimiz kadarıyla Google, Play Store rekabetini önlemek için büyük ödemeler asıllaştırmış.

Fortnite ’ın artta yer alan büyük reyin işletmesi Epic Games, Google ve Apple‘a karşı rekabete karşı tutumlar özelinde davalar açtı. İşte bu davalar üzerinden balakalar gelmeye devam ediyor. Misalin kısa vakit evvel Google ’ın Play Store ’a seçenek bir uygulama marketi kurmamaları için 24 değişik büyük reyin geliştiricisine para ödediği ortaya çıktı. Resmi raporlara göre Google yalnızca Microsoft tarafından satın alınan Activision Blizzard‘a bütün 360 milyon dolarlık bir ödeme asıllaştırmış. Aktarıldığı kadarıyla Activision Blizzard kendi mobil oyunları için kendi mobil uygulama marketini kurmak ve Play Store ’u kullanmayı bırakmak istemiş. 360 milyon dolar ise bu mevzudaki fikirleri değiştirmiş.

Google ’ın ayrıca Çin merkezli dev ad Tencent çatısı altında yer alan Riot Games‘e de 30 milyon dolarlık bir ödeme yaptığı ortaya çıkmış vaziyette. Burada da Riot Games ’in Play Store ’a seçenek bir uygulama marketi kurmasının yasaklanması kastedilmiş. Bu adımları Epic Games tarafından rekabete ters olarak görülen Google, işletme içerisinde “Project Hug” olarak geçen mevzu hakkında sorulan suallere henüz yanıt vermedi. Aynı biçimde Riot Games ve Activision Blizzard işletmeleri de mevzu hakkında bir açıklama yapmadı.

Firma bundan evvel bir ceza ile gündeme gelmişti. Associated Press, 2018 senesinde Google servislerini kullanan kullanıcıların, ayarlarda kapatılmış olsa bile takip edildiğini ortaya çıkardı. Bu mevzu özelinde hakkında ABD merkezli olarak soruşturma açılan Google, süreci daha fazla uzatmamak ismine uyuşma yolunu seçti.

Bu bağlamda bütün 391 milyon dolarlık bir ceza ödemesini kabul eden işletme, servislerinde bazı farklılıklar yapma lafını da verdi. Uyuşmanın bir parçası olarak Google ’ın konum takibi faalleştirildiğinde kullanıcıları uyarması ve 2023 ’deri itibaren bu özelliğin nasıl kapatılacağına dair ayrıntılı balaka vermesi gerekiyor.

Google ve Play Store ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.