“Motorlu Taşıtlar Vergisi yeni yılda yüzde 60 artabilir”

11.05.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
“Motorlu Taşıtlar Vergisi yeni yılda yüzde 60 artabilir”

“Motorlu Araçlar Vergisi yeni senede yüzde 60 artabilir.” Bu gerçekten üzücü hipotez vergi uzmanı Ozan Bingöl ’e ait.

Türkiye ’de aktüel maliyetler üzerinden sıfır ya da ikinci el bir otomobil sahibi olmak oldukça güç. Şayet kısmetliyseniz ve bir otomobil sahibi olabildiyseniz, bu taşıtın giderleri hiçbir zaman bitmeyecek. Ortaya çıkacak birçok değişik gider kalemi arasında Motorlu Araçlar Vergisi ya da MTV de yer alacak. Bu mevzuda kendi internet sitesinde bir yazı yayınlayan vergi uzmanı Ozan Bingöl, araştırdığı bilgilerin MTV ’de yeni sene için en az yüzde 60 ’lık bir çoğalışa işaret ettiğini belirtiyor. Bingöl bu mevzuda şunları aktarıyor:

“MTV Yasasının “Yetki” başlıklı 10 uncu maddesine göre; MTV, her takvim seneyi başından geçerli olmak üzere evvelki senede uygulanan araç bedelleri ve vergi ölçüleri o sene için Vergi Usul Yasayı kararları uyarınca tespit ve duyuru olunan yine bedelleme oranında artırılır. Ancak Cumhurbaşkanının bu oranla alakalı yetkisi bulunmaktadır.

Buna göre Cumhurbaşkanı, yine bedelleme oranının %50 aşırısını geçmemek, %20 ’sinden az olmamak üzere yeni oranlar tespit etmeye, araç kıymetlerini ayrı ayrı veya birlikte yine belirlemeye yetkilidir. Bunun anlamı şu; misalin yine bedelleme oranı %100 hakikatleşti.

Cumhurbaşkanı çoğalış oranı ile alakalı hiç yetki kullanmaz ise MTV %100 oranında çoğalır. Cumhurbaşkanı yetki kullanmak isterse, MTV çoğalış oranı %20 ila %150 oranları bu oranlar dahil arasında olabilir.

Değişik bilgileri yarıyılsal olarak araştırdığınızda size çok şey söyler. MTV tahsilat sayıları, bu sayılardaki çoğalış ve Cumhurbaşkanının yine bedelleme oranının yüksek çıktığı yarıyıllarda kullandığı oran indirmek yetkisini birlikte araştırdığımızda 2023 senesinde motorlu araçlar vergisinin 2022 senesine göre %60-70 ortamında çoğalacağını öngörmek muhtemel hale geliyor.”

2023 merkezi bütçe önerisini araştıran Bingöl, “2023 senesinde MTV tahsilatının 38 milyar 787 milyon TL olması öngörülüyor. Bunun anlamı, 2023 seneyi MTV tahsilat meblağı 2022 tahsilat meblağına göre yüzde 64,25 oranında çoğalacaktır. Bu oranda tahsilat maksadına ulaşabilmek için MTV oranlarının en az yüzde 60 oranında artırılması gerekecektir.” açıklamasında bulunuyor.

Yapılan bazı hesaplara göre şayet zam bilave edildiği gibi kazançsa 2022 senesinde 2 bin 746 TL kadar “MTV” ödeyen bir şahıs, yeni senede 4 bin 493 TL “MTV” ödemek zorunda kalacak.

Motorlu Araçlar Vergisi için mümkün çoğalış yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.