Göz göre geldi; Twitter sahte onaylı hesaplar ile doldu taştı

30.12.2022
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Göz göre geldi; Twitter sahte onaylı hesaplar ile doldu taştı

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter için atılan mavi onay rozeti satışı saldırısı, elbette büyük bir keşmekeş yarattı.

Elon Musk, biliyorsunuz geçtiğimiz hafta daha evvel aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğinin bundan sonra aylık 8 dolar olacağını duyurdu. İşte bu aboneliğin içerisinde artık mavi onay rozeti de yer alıyor. Dün akşam etkin edilen sistem ile resmen başlayan yeni yarıyılda, parayı veren herkes mavi onay rozeti alabiliyor. 8 doları ödeyen herkesin rastgele bir kimlik doğrulaması gerekmeksizin “mavi onay rozeti” alabilecek olması gerçekten çok makûs görünüyor ve hiçbir biçimde manalı bulunmuyor.

Daha evvel Elon Musk daha fazla para kazanmak istiyor ancak, mavi onay rozetinin bu biçimde sorgusuz sorusuz satılması büyük meselelere yol kalemtıraş izlenimi oluşturuyor demiştik. Bu mevzuda Musk ’a binlerce bu yolu seçmeme ihtarı yapıldı. Ancak Musk bunları dinlemedi ve bunun neticeyi ise elbette makûs oldu. Twitter ’da dün gece kendisini ünlü bir adın, ABD devlet başkanının, büyük işletmelerin ve hatta Elon Musk ’ın yerine koyan binlerce onaylı sahte hesap oluşturuldu.

Bu hesapları menedecek ancak iş gücünün yarısından aşırısını çıkaran bir firma olarak platformu devamlı olarak dolandırıcılara karşı gözetemeyecek olan Twitter, Musk yönetimi altında özellikle daha fazla kripto dolandırıcılığına sahne olacak gibi görünüyor. Platformu göz göre göre dezenformasyonun daha fazla dağıldığı bir yer haline getirecek Musk, Twitter mühendislerinin hazırladığı satılmayan “resmi” rozetini de rafa kaldırdı. Bunun biraz pozitif tesiri olabilirdi ancak Musk çok sarih ve net olarak maksatlı biçimde keşmekeşi seçti.

Can’t imagine why all the advertisers are pulling out of Twitter lmao pic.twitter.com/pg55WXkxhS

— Jason Schreier @jasonschreier November 9, 2022

∗Bu stil sahte hesaplar suratından Twitter hem itibar hem de para kaybedecek. Birçok şirket bu stil rezilliklerin merkezine reklam vermek istemeyecek. Daha şimdiden reklam veren kaybeden Musk, burada kaybedilen parayı mavi onay rozeti satarak çıkaramayacak.

Bu arada Blue kutuyu ile bireylere ekstra bolanaklar da sunulacak. Bunlar arasında fiyatsız kullanıcılara oranla yüzde 50 daha az reklam, daha uzun video / sesli içerik paylaşım takviyeyi ve cevaplarda öncelik gibi ekstralar olacak. Bunlar daha sonra etkin edilecek. Blue kutusunun içerisinde yer alan Tweet tertip etme takviyeyi ise bazı iddialara göre yakında herkese açılacak.

Yeni Twitter Blue aboneliği şu an yalnızca ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da kullanılabiliyor, kolinin Türkiye gibi değişik ülkelere ne zaman geleceği ise bilinmiyor. Blue kutusunun maliyeti ülkelere göre farklılık gösterecek. Bu mevzuda Elon Musk dolaysız olarak şunu söylemişti: “Satın alma eforu paritesine göre ülkeye göre özel maliyet uygulanacak.” 

Bu açıklama üzerinden de anlaşılabileceği üzere 8 dolarlık Blue kutuyu Türkiye ’de dolaysız kur çarpımı ile aylık 150 TL ’ye satılmayacak. Türkiye ’ye özel maliyet uygulanacak, burada yüksek olasılıkla 40-50 TL arasında bir abonelik fiyatı karşımıza çıkacak.

Twitter ve mavi onay rozeti büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.