SpaceX, Starlink Aviation ile uzaydan interneti uçaklara taşıyor

21.02.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
SpaceX, Starlink Aviation ile uzaydan interneti uçaklara taşıyor

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün sistem Starlink Aviation ile karşımızda yer alıyor.

SpaceX Starlink hizmeti yalnızca karada sabit olarak çalışması için planlanmıyor. SpaceX, sistemin taşıtlara / uçaklara / gemilere getirilmesi için de çalışıyor. Burada en çok dikkat toplayanlardan birisi uçaklar oluyor ve bu mevzuda resmi adım bugün Starlink Aviation ismi altında atıldı. Yapılan açıklamaya göre “Aero Terminal Resimdeki uçağın üstünde görülebiliyor” ile donatılan uçaklar, önümüzdeki sene semanda bütün 350 Mbps internet ulaşımına kavuşacak. Bu yüksek süratli internet sayesinde şahıslar uçarken şimdiden çok daha değişik olanaklara kavuşabilecek.

SpaceX bu mevzuda uzun zamandır çalışıyor. Geçtiğimiz ay SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları firmasının uçaklarda uzaydan internet sunma özelinde etkin testler hakikatleştirdiği açıklanmıştı. Daha sonra ise SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli uyuşma imza atıldığı duyurulmuştu. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık yapılmıştı.

Bu son ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines ’ın standart yolcu uçaklarında Airbus A330, A321neo ve ileride Boeing 787-9s önümüzdeki sene itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak. Elon Musk, geçtiğimiz aylarda da uçaklara özel Starlink antenlerinin her modele özel olarak sertifikalandırılacağını belirtmişti. Musk burada önceliği Boeing 737 ve Airbus A320 yolcu uçaklarına verdiklerini aktarmıştı.

40 ’dan fazla ülkede etkin edilen uzay interneti SpaceX Starlink, bundan evvel Maritime koliyi ile dikkat toplamıştı. Anımsamak ismine bu koli gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel ekipmanlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan koli, gerçekten çok pahalı.

Çünkü Maritime için yalnızca teçhizat gideri 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen bireylerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme süratlerine erişmek ismine aylık bütün 5 bin dolar ödemesi gerekiyor. Yeni koli hakkında Twitter ’dan bir açıklama yapan Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık maliyetin yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu korunmuştu. Musk ’a göre SpaceX şirketinin gemileri daha makûs internet ulaşımına aylık bütün 150 bin dolar ödüyor. 

Starlink ’in daha evvel 2023 içerisinde Türkiye ’de de açılacağı aktarılıyordu. Ancak işletme bu tarihi resmî sitesinden kaldırdı. Bunun artta ne alıyor, sistem Türkiye ’de bütün olarak ne zaman açılacak henüz bütün olarak belli olmuş değil.

SpaceX Starlink Aviation yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobili

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.