Elektrikli araç tarafında 0-100 km/s hızlanma rekoru kırıldı [Video]

19.05.2023
6
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Elektrikli araç tarafında 0-100 km/s hızlanma rekoru kırıldı [Video]

Üniversite talebelerinden oluşan bir takım, hazırladıkları elektrikli taşıt modeliyle 0-100 kilometre/s süratlenme rekorunu kırdı.

Elektrikli taşıt modelleri taşıdıkları elektrik motorlarının verdiği anlık tork sayesinde olağanüstü yüksek 0-100 kilometre/s kıymetlerine sahipler. Bu mevzuda özellikle Tesla ’nın Model S ’i dikkat toplarken, alanda başka özel sınamalar da yapılıyor. Hatta bu sınamalardan birisinin arkasında Stuttgart Üniversitesi merkezli 20 talebe yer alıyor. Greenteam ekibi tarafından hazırlanan yukarıyada gördüğünüz özel taşıt, 0 ’dan 100 kilometre/s sürate sadece 1,461 saniyede çıkarak dünya rekoru kırdı ve Guinness World Record kitabına ismini yazdırdı.

Hazırlanan taşıt elbette bayağı kullanıma müteveccih bir seçenek değil. Karşımızda karbon fiber gövdeden oluşan tek karakter özel bir yarış vasıtayı yer alıyor. 145 kilogram ’ın altında bir ağırlığı bulunan başka bir deyişle oldukça hafif olan bu minik lastikli yarış vasıtayı, ilk kalkış anında sürücüye 2.5G gücü uygulayabiliyor.

Dört tekerden çekiş sistemine sahip olduğu aktarılan 180 kilowatt 241 beygir eforundaki elektrikli taşıt, rekoru aslında devasa oranda geliştirmedi. Eskiki rekor 0 ’dan 100 kilometre/s sürate 1,513 saniyede erişen AMZ Racing isimli ekibe aitti. Ancak fark küçük de olsa rekor kırılmış oldu.

Kırdıkları rekor için oldukça şerefli olan Greenteam, başarılarını yukarıyada izleyebileceğiniz video ile gözler önüne seriyor. Bu rekorun önümüzdeki yarıyılda daha da düşürülmesi bekleniyor.

Elektrikli taşıt süratlenme rekoru yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.