iOS 16 işletim sistemi için daha sonra çıkacak özellikler

01.04.2023
3
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
iOS 16 işletim sistemi için daha sonra çıkacak özellikler

iOS 16 işletim sistemi için Apple tarafından orijinal tanıtımda tanıtılan özelliklerin hepsi, hemen bugün kullanılabilir olmadı.

WWDC22 faalliğinin en ehemmiyetli bülteni olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, biraz evvel küresel olarak çıkışını yaptı. İşletim sistemi takviyeli tüm iPhone ’lar için çıktı ancak tanıtılan bazı özellikler daha sonra kullanıma sunulacak. iOS 16 ’ya sene bitmeden gelecek bu özelliklerden ilki iCloud Paylaşılan Resim Arşivi olacak. Apple bu özelliği kendisi şöyle açıklıyor: “Bir Paylaşılan Resim Arşivi oluşturduğunuzda veya mevcut bir paylaşılan arşive katıldığınızda, daha önceki resimleri başlangıç tarihine ya da resimdeki şahıslara göre ekleyebiliyorsunuz.

Paylaşılan arşiv kurulduktan sonra doğrudan Kamera uygulamasından resim paylaşabiliyor, paylaşılan arşivin aboneleri yakındaysa otomatik paylaşım yapabiliyor ve paylaşılan arşive ekleyebileceğiniz resimlere dair uslu teklifleri Sizin İçin sekmesinde görebiliyorsunuz.”

iOS 16 ’ya daha sonra gelecek özelliklerden bir ötekiyi “Matter Dayanağı”. Apple bu mevzuda şunu aktarıyor: “Matter, değişik platformlardaki muhtelif uslu ev aksesuarlarının birlikte çalışabilmesini sağlayan bir uslu ev bağlantısı teknolojisi. Matter ve HomeKit özellikli aksesuarlarınızı Ev uygulaması ve Siri ile meselesiz bir biçimde hakimiyet edebiliyorsunuz.

Matter, eviniz için geniş bir aksesuar yelpazesi ve bu aksesuarlarla geçimlilik sunuyor. Tüm bunları yaparken azami güvenlik seviyesini de gözetiyor.” Matter standardının artta ayrıntılarına burada yer verdiğimiz çok rakamda şirket yer alıyor. Bu mevzuda geç çıkış yapılmasında dolaysız olarak Apple ’ın kabahati bulunmuyor.

iOS 16 için daha sonra çıkacak bir öteki özellik ise “Freeform” uygulaması olacak. Apple bu hoş uygulama için şunları aktarıyor: “Üretkenlik uygulaması Freeform, başkalarıyla birlikte çalışarak fikirlerinizi yaşama geçirmenize imkân veriyor. Freeform ’da çalışırken anekdot almanız, dosya paylaşmanız ve belgeler, videolar, sesler, web bağlantıları ilave etmeniz olası.”

iOS 16 ile bağlantılı olarak geliştirilen yeni nesil CarPlay de daha sonra kullanımda olacak. “Yeni nesil CarPlay, etkileyici iPhone tecrübesini vasıtanıza tamamen entegre bir biçimde sunuyor.” diyen Apple, “Canlı Faallikler” altyapısını da sene bitmeden işletim sisteminin bir parçası haline getirecek. Bu özellik için şirket şu özeti geçiyor:

“Canlı Faallikler, devam eden bir faalliği doğrudan Kilit Ekranı ’nızdan takip etmenizi basitleştiriyor. Bu sayede makinenizin kilidini açmadan, yemek siparişinizin vaziyeti hakkında balaka alabiliyor veya Şu An Çalınan ile alakalı teftişleri kullanabiliyorsunuz.”

iOS 16 ’nın “Game Center” başka bir deyişle reyin odaklı yeni yarıyılı da gecikecek. Sene sonunda gelecek yeni yarıyıl için şu özet geçiliyor: “Yine planlanan oturumda veya Şahıslar uygulamanızda dostlarınızın reyin faalliklerini ve başarılarını görebiliyorsunuz. Ve SharePlay entegrasyonu sayesinde, Game Center ’daki çok oyunculu oyunlarda dostunuzla reyin oynarken FaceTime görüşmesi yapabiliyorsunuz.”

-iOS 16 ’nın en büyük yeniliği netlikle geliştirilen yeni kilit ekranı oldu. Bu yeni kilit ekranı iPhone 14 Pro ve 14 Pro ’nun her zaman sarih ekran özelliği için de temel oluyor-

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız tecrübeyi dönüştürecek aktüellemeler sunan kapsamlı bir versiyon.” açıklamasını yapan Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Dayanakçısı Craig Federighi laflarını şöyle sürdürüyor:

“Kilit Ekranı ’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha şahsi ve kullanışlı hale getiren coşku verici yeni özelliklerle tamamen yine tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Resim Arşivi özelliğini sunduk; İletiler ve Mail uygulamalarına ilave ettiğimiz yeni özelliklerle irtibatı daha da basitleştirdik ve uslu teknolojilerden faydalanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan aktüellemelerle büyüttük.” 

iOS 16 işletim sisteminin desteklediği iPhone modelleri Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 için Apple ’ın hazırladığı özel sayfaya buradan ulaşabilir, tüm özelliklere göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.