iOS 16 ve Cloudflare sayesinde CAPTCHA ’lar yavaş yavaş ortadan kalkacak

27.02.2023
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
iOS 16 ve Cloudflare sayesinde CAPTCHA ’lar yavaş yavaş ortadan kalkacak

Teknoloji devi Apple, kısa vakit evvel kullanıma sunduğu iOS 16 işletim sistemiyle hoş bir özelliği daha devreye aldı.

WWDC22 aktifliğinin en ehemmiyetli ilanı olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, sayfanın altında görebileceğiniz destekli tüm iPhone modelleri için geçtiğimiz haftalarda indirilebilir hale geldi. Dikkat çekici özellikler taşıyan bu yeni versiyonda bir “otomatik doğrulama” özelliği de yer alıyor. Bu özelliği Apple kendisi şöyle aktarıyor: “iCloud ’un cihazınızı ve hesabınızı otomatik ve saklı olarak doğrulamasına izin vererek uygulamalardaki ve web ’deki CAPTCHA ’ları sıçrayın.”

Can sıkıcı CAPTCHA ’ları kaldırdığı için çok kullanışlı olan özellik, aktarıldığı kadarıyla yalnızca “Private Access Tokens” destekli uygulama ve internet sitelerinde çalışıyor. Başka Bir Deyişle sürece şirketlerin / geliştiricilerin destek vermesi gerekiyor. İşte bu destek yakında çok ciddi biçimde artacak.

Çünkü internet dünyasının en büyük adlarından Cloudflare, bugün Turnstile adlı fiyatsız bir API duyurdu. Bu API sayesinde geliştiriciler “otomatik doğrulama” sistemine kolaylıkla geçebilecek, sistemlerine entegre ederek kullanıcılarına sunabilecek. Böylelikle de bazen çileden çıkaran CAPTCHA ’lar yavaş yavaş ortadan kalkacak.

Bu arada işletim sistemine daha evvel balakası verilen “Geçiş Anahtarları” özelliği de dahil edildi. Senenin başında teknoloji devleri Apple, Google ve Microsoft, “şifre girmeden seans açma” olanağını yaygınlaştırmak için FIDO standardına sundukları takviyenin kapsamını genişletme kararı almıştı. Bu adım için şu kısa açıklama yapılmıştı: “Yeni özellik sayesinde web siteleri ve uygulamalar değişik makinelerdeki ve platformlardaki harcayıcılara meblağlı, tehlikesiz ve kolay bir biçimde şifresiz seans açma imkânı sunabilecek.”

İşte bu esasta hazırlanan “Geçiş Anahtarları” özelliği, iOS 16 ile kullanıma sunuldu ve şimdiden bazı uygulamalar ve internet siteleri tarafından faal olarak kullanılmaya başlandı. Peki bu özellik ya da altyapı bütün olarak neler sunuyor? Ayrıntılar burada yer alıyor.

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 ve CAPTCHA ayrıntıları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.