Meta, satın aldığı GIPHY şirketini satmak zorunda kalıyor

26.03.2023
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Meta, satın aldığı GIPHY şirketini satmak zorunda kalıyor

Çatı şirket Meta, 2020 senesinde satın aldığı GIPHY için ehemmiyetli bir karar ile karşı karşıya kaldı. İşletme alım üzerinden kabahatli bulundu.

Meta, 2020 senesinde takribî 400 milyon dolarlık bir uyuşma ile GIPHY işletmesinin sahibi olmuştu. Dünyanın en popüler GIF btemizletme ve paylaşma servislerinden olan GIPHY alımı zamanında oldukça anlamlıydı. Bu adım ile GIPHY içerisindeki GIF kütüphanesi Instagram‘a ve değişik platformlarına entegre eden sosyal medya devi, gerçekten çok büyük bir arşivi idaremeye başladı. GIF paylaşımı yanında imali mevzusunda da faaliyet gösteren GIPHY, daha sonra sürpriz bir vaziyetin merkezinde kaldı.

Meta ’ya İngiltere merkezli soruşturma sonunda GIPHY ’i satması söylendi. Bu Competition and Markets Authority CMA tarafından legal olarak bildirilen vaziyetin artta rekabet gidişatları yer alıyordu. Resmî müesseseye göre Meta ’nın GIPHY ’nin sahibi olması, sosyal medya ağları arasındaki rekabete mani oluyor. Bu evhamın ancak satış ile ortadan kaldırılabileceği aktarılmıştı ve bugün bu mevzuda kesin karar çıktı.

CMA, dirket olarak Meta ’nın GIPHY ’i satmasını kararlaştırdı. Meta sözcüsü Matthew Pollard mevzuda şunları söyledi: “CMA ’nın kararı bizi hayal kırıklığına uğrattı ancak bugünkü kararı mevzuyla alakalı son söz olarak kabul ediyoruz. GIPHY ’nin elden çıkarılması mevzusunda CMA ile yakın iş birliği içinde çalışacağız.”

Meta Facebook yarıyılında reelinde bu stil bir mevzuyla ilk kere gündeme gelmedi. Şirket 2020 Aralık ayında ABD Federal Ticaret Komiteyi FTC tarafından dava edildi. Bu davanın merkezinde işletmenin rekabete ters tutumları ve sosyal medya alanında bir monopoli oluşturması yer alıyordu.

FTC, Facebook ’un satın alarak bünyesine kattığı Instagram ve WhatsApp‘ı kurulan monopolinin bir parçası olarak görüyor ve Facebook ’un alınan bu işletmeleri elinden çıkarmasını istiyordu. Instagram ve WhatsApp özelinde işletmeye müteveccih resmi bir “satacaksın” kararı çıkmadı.

Meta ve GIPHY kararı yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.