Microsoft, mobil oyunlar için bir Xbox Store oluşturuyor

28.02.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Microsoft, mobil oyunlar için bir Xbox Store oluşturuyor

Microsoft, mobil için bir Xbox Store oluşturuyor. Şirket burada kendisini Apple ve Google karşısına konumlandırıyor.

Microsoft, mobil makinelere kendi marketi üzerinden reyin sağlama mevzusunda Google Play Store ve Apple App Store‘a rakip olabilir mi? Bu şimdilik oldukça güç. Ancak işletmenin elinde artık satın alınan Activision Blizzard üzerinden gelen devasa bir mobil reyin portföyü bulunuyor. Bunu değerlendirmek isteyen şirket, ortaya çıktığı kadarıyla şu an faal olarak bir Xbox Mobile Store üzerinde çalışıyor. Firma, bu mobil reyin marketi üzerinden Activision ile King ’in satın alınması ile çatısı altına giren Call of Duty: Mobile ve Candy Crush Saga gibi çok popüler mobil oyunları kendisi pazarlamaya başlayabilir.

Süreçteki en büyük kasvet, Apple ’ın iOS dünyasında seçenek uygulama marketlere izin vermiyor oluşu. Microsoft ’un bunun çevresinden dönme bahtı bulunmuyor. Ancak şirket Android tarafında böyle bir seçenek market ile çıkış yapabilir ve bundan büyük başarı elde edebilir. Mobil oyunların fantastik kazanç getirdiğini iyi bilen Microsoft, Xbox Mobile Store ile gerçekten çıkış yaparsa işi fazla kolay olmayacaktır. Zira işletmenin marketin yakalaması için üçüncü parti içerik geliştiricilere ve oyunlara da lüzumu olacak.

Üçüncü parti mobil reyin geliştiricilerin dikkatini sürüklemek için reyin geliştiricilere kendi mobil ödeme sistemlerini kullanma bahtı vereceği aktarılan Microsoft, reyin dünyasının geleceği için gerçekten ehemmiyetli adımlar atıyor ve parasal gücüyle geleceğin reyin devingenlerini kurma mevzusunda dinç davranmayı biliyor.

Microsoft Xbox tarafından başka tasarılar da yapıyor. Son yarıyılda en çok ses getiren alternatiflerden birisi Keystone kod isimli teçhizat oldu. Ticari adı hali hazırda bilinmeyen Keystone, monitör ya da televizyonlara HDMI üzerinden bağlanacak çok minik bir teçhizat olacak ve Xbox Cloud Gaming esasında çalışacak.

Bilmeyenler için bu servis, Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor. Servisi kullanmak için bireylerin Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek süratli Wi-Fi ya da LTE bağlantıya ulaşım sağlıyor olması yeterli oluyor. Bu esasta çalışacağından çok uygun maliyetli olacağı düşünülen Keystone, Xbox ’ın hakimiyetçisine destek verecek.

Bu mevzuda daha evvel bir açıklama yapan Microsoft, “Emelimiz insanların istedikleri oyunları istedikleri makinelerde, istedikleri yerde oynamalarını sağlamaktır. Geçen sene duyurduğumuz gibi, kod ismi Keystone olan ve konsola lüzum dinlemeden rastgele bir TV ’ye veya monitöre bağlanabilen bir reyin makineyi üzerinde çalışıyoruz.” demişti.

Xbox Store adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.