iPadOS 16 gibi macOS Ventura da çok yakında geliyor

27.06.2023
50
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPadOS 16 gibi macOS Ventura da çok yakında geliyor

WWDC22 faalliği kapsamında tanıtılan macOS Ventura işletim sistemi halen çıkmadı ancak bu yakında değişiyor.

Mac bilgisayar modellerine özel macOS Ventura işletim sistemi, yapılan paylaşıma göre ekim ayının son haftasında 24 Ekim sonrası resmi olarak yardımlı modeller için indirmeye sunulacak. Buna ek olarak iPad ’lere özel iPadOS 16 işletim sistemi de ekim ayı bitmeden yardımlı iPad modelleri için indirmeye açılmış olacak. Büyük olasılıkla iki işletim sistemi de aynı saatte çıkışını yapacak. Devasa yenilikler getirmeyen macOS Ventura işletim sistemi için Apple genel olarak şu açıklamayı yapıyor: “Dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni versiyonu olan macOS Ventura, Mac tecrübesini tertemiz bir seviyeye çıkarıyor.

Stage Manager özelliği, Mac kullanıcılarına uygulamalar ve pencereler arasında kolayca geçiş yaparak önlerindeki işe odaklanmaları için tertemiz bir yol sunuyor. Devamlılık Kamerası, iPhone ’u Mac ’in web kamerası olarak kullanarak daha evvel olası olmayan şeyleri başarıyor.

FaceTime ’a gelen Handoff özelliğiyle de kullanıcılar iPhone veya iPad ’lerinde başlattıkları bir FaceTime görüşmesini Mac ’lerine kolayca aktarabiliyor. Mail ’e ve İletiler ’a uygulamaları daha da iyileştiren muhteşem yeni özellikler ilave edilirken Mac ’te dünyanın en süratli tarayıcısı olan Safari, geçiş anahtarı özelliğiyle şifresiz bir geleceğe liderlik ediyor. Üstelik Apple yonganın gücünün ve popülerliğinin yanı gizeme Metal 3 ’teki yeni geliştirici taşıtları, Mac ’te her zamankinden de iyi bir reyin tecrübeyi sunuyor.”

“macOS Ventura, Mac tecrübesini daha da iyileştiren güçlü özelliklere ve yeni inovasyonlara sahip. Stage Manager gibi yeni vasıtalarla uygulamalar ve pencereler arasında geçiş yapmak ve işinize odaklanmak hiç olmadığı kadar kolay ve süratli hale geliyor. Devamlılık Kamerası ise Mac ’e Desk View, Stüdyo Işığı ve daha birçok yeni video konferans özelliği getiriyor.” diyen Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Dayanakçısı Craig Federighi laflarını şöyle sürdürdü:

“İletiler ’daki pratik yeni özellikler, Mail ’deki gelişmiş arama teknolojileri ve Spotlight ’ın yenilenen tasarımıyla Ventura birçok yenilik sunarak alıcıların Mac ’lerini kullanım biçimlerini zenginleştiriyor.”

Apple ’ın açıklamasına göre işletim sistemini alacak Mac modelleri bütün olarak şunlar olacak:

-iMac 2017 ve daha yeni modeller-Mac Pro 2019 ve daha yeni modeller-iMac Pro 2017-Mac mini 2018 ve daha yeni modeller-MacBook Air 2018 ve daha yeni modeller-MacBook 2017 ve daha yeni modeller-MacBook Pro 2017 ve daha yeni modeller

macOS Ventura ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı enteresan projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.