House of the Dragon, oldukça karanlık son bölüm ile eleştiriliyor

05.06.2023
12
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
House of the Dragon, oldukça karanlık son bölüm ile eleştiriliyor

Game of Thrones ile irtibatlı HBO dizisi House of the Dragon faal olarak devam ediyor. Diziyi bu sefer son bölüm tenkitleri gündeme getirdi.

Game of Thrones dizisi House of the Dragon, geçtiğimiz gün yedinci bölümü ile ekranlara geldi. İçerisinden spoiler vermeyeceğimiz bölümnam en çok tenkit etilen yanı, çoğu şahıs için fazla karanlık olması oldu. Bir Hayli şahıs ilk evrede dizinin yayınlanan versiyonunda bir mesele olduğunu düşündü. Ancak böyle bir gidişat yoktu. Şirket dizinin muhakkak bölümlerinin çok karanlık olmasını “maksatlı bir yaratıcı karar” olarak nitelendirdi. Şirket böyle bir adım attı ancak çoğu şahsın ekranda ne izlediğini göremeyeceğini unuttu. Dizinin karanlık bölümleri aygıttan aygıta çok büyük fark yarattı.

HBO anımsayanlar olacaktır bu mevzuda ilk defa tenkitlerin merkezinde yer almıyor. Orijinal Game of Thrones dizisinin The Long Night bölümü de fazla karanlık olmasıyla çok ses getirmişti. O bölüm ile yeni çıkan bölümnam ortak noktası ise karanlıkta görme süper eforuna sahip olduğu düşünülen Miguel Sapochnik oldu. İki bölümnam da artta yer alan Sapochnik, bir kere daha ideal bir dünyada yaşamadığımızı, herkesin değişik aygıtlara / ekranlara sahip olduğunu unuttu.

Hey there! We appreciate you reaching out about a night scene in House of the Dragon: Episode 7 appearing dark on your screen. The dimmed lighting of this scene was an intentional creative decision. Thanks! ^LL

— HBOMaxHelp @HBOMaxHelp October 3, 2022

The Long Night bölümşöhretin görüntü rejisörlüğünü üstlenen Fabian Wagner, geçtiğimiz sene “karanlık bölüm” tenkitlerine bölümnam kendisinden daha çok tepki sürükleyen bir yanıt vermişti.  Wagner bir ziyaret kapsamında meseleyi ağırlıklı olarak izleyicilerin televizyon ayarlarını doğru yapamamasına bağlamıştı. “Pek çok şahıs televizyon ayarlarını doğru noktaya getirmeyi öğrenmiyor. Aynı zamanda pek çok izleyici ne yazık ki diziyi ufak iPad ’leriyle izliyor ki bu aygıtların diziye hakkını verebilmesi imkânsız.” diyen Wagner, aynı zamanda dizinin sinematik bir tecrübe yaşatmaya odaklandığını kaydolmuştu:

“Game of Thrones sinematik bir gösteri ve bu surattan bu diziyi tamamen karartılmış bir odada sinemada gibi izlemelisiniz. Gece sahnesini tümüyle aydınlatılmış bir odada izlerseniz bu görüntüyü muntazamca görmeniz mevzusunda size takviyeci olmayacaktır.”

PlayStation VR2 için ilk resmi tarih açıklaması yapıldı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.