29 Ekim ’de açılacak Togg yerli otomobil fabrikası öncesinde önemli satır başları

09.05.2023
8
Okuma Süresi: 9 dakika
A+
A-
29 Ekim ’de açılacak Togg yerli otomobil fabrikası öncesinde önemli satır başları

Togg tarafından geliştirilen ilk yerli otomobil modeli ve fazlası için kurulan Gemlik Kampüsü ya da fabrikası 29 Ekim tarihinde açılıyor.

1.200 ’den fazla çalışana sahip olan Togg işletmeyi, uzun zamandır inşaat süreci devam eden ve artık son aşamaya gelinen bu Gemlik fabrikası içerisinde ilk olarak tamamen elektrikli Togg SUV C-SUV modelinin imalini hakikatleştirecek. Sene bitmeden robotlu bir altyapı ile seri yapıma alınması bilave edilen ilk tamamen elektrikli taşıt, 2023 ’şöhret ilk çeyreğinde yollara çıkarılacak. İşletme daha sonra ürün gamına detaylarına burada yer verdiğimiz bir sedan taşıt ilave edecek. Henüz net tarih yok ancak sedan vasıtanın 2024 senesinde ya da 2025 ’te gelmesi olası durumda.

Togg ’un ehemmiyetli yapım ortaklarının yanaşan açılış hakkındaki açıklamaları şöyle

Zorlu: “Zorlu Grubu olarak, 29 Ekim 2022 tarihinde reelleşecek Togg Gemlik Kampüsü ’nün Açılış Seremonisi yanaşırken coşkuluyuz. Ülkemiz ismine böylesine değerli bir teşebbüsün ilk günden bu yana ortaklarından bkocaman olmaktan memnuniyet dinliyoruz. Teknoloji ve inovasyon odaklı yaklaşımımızın, sürdürülebilir bir yaşam için attığımız adımların ve iş birliği kültürünşöhret gücünün yansıması olarak gördüğümüz bu değerli projenin parçası olmaktan onurluyuz.”

BMC: “29 Ekim ’de Togg ’un Gemlik Kampüsü ’nün açılışına günler kala coşkumuz giderek çoğalıyor. Cumhuriyetimizin 99. sene dönümünde, yarım asrı aşan köklü otomotiv ve savunma sanayi geçmişimizle Türkiye ’nin geleceğine değer katan bu ehemmiyetli projenin bir parçası olmaktan onur dinliyoruz.”

Anadolu Grubu: “Ortağı olduğumuz Togg ’un Gemlik Kampüsü ’nün açılışına günler kala coşkumuz giderek çoğalıyor. Anadolu Grubu olarak biz de tecrübe ve balakamız ile küresel mobilite markamız Togg ’a destek olmaktan mutluluk dinliyoruz.”

Turkcell: “İftiharımız Togg ’un Gemlik Kampüsü ’nün açılışına günler kala coşkumuz giderek çoğalıyor. Türkiye ’nin Turkcell ’i olarak biz de tecrübemiz, balakamız ve vizyonumuz ile küresel mobilite markamız Togg ’a destek olmaktan büyük bir kıvanç dinliyoruz.”

İlk taşıt Togg SUV C-SUV için maliyet ne kadar olacak?

Bu sorunun cevabı hali hazırda resmi olarak verilmiş değil. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kısa süre evvel Togg SUV ’un maliyeti hakkında gelen bir soruya “Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada işletmenin bir maliyet politikası var. Başından beri şunu söylüyorlar. ‘Biz piyasaya C sınıfı SUV bir vasıtayla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki başka bir deyişle C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel taşıtlar hangi maliyetten satılıyorsa biz o maliyet marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız ’. Başından beri söyledikleri bu.

Bu mantıkta da maliyetini merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV taşıtlar hangi maliyetlerden satılıyor? Bakarsınız usunuzda bir fikir oluşur. ‘Demek ki TOGG da bu maliyetlerden piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığında C sınıfı SUV segment taşıtlarla aynı marjda satılma amacı var. Firma bu minval üzere de çalışmalarına devam ediyor” cevabını vermişti.

Togg SUV için gündeme gelen ilk teknik detaylar

Geçtiğimiz aylarda sınama yapımı başlayan Togg SUV, CEO Mehmet Gürcan Karakaş tarafından yapılan buradaki açıklamalara göre iki versiyona sahip olacak. Karakaş bu mevzuda “300 ve 500 km olmak üzere iki değişik erim seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir efor sunacak, 200 beygirlik versiyon 7,6 saniyede, 400 beygirlik versiyon ise 4,8 saniyede 0 ’dan 100 kilometre/s sürate erişecek, bataryası yüzde 80 doluluğa süratli şarj ile 25 dakikada ulaşabilecek.

Türkiye ’nin şarj alt yapısını kuvvetlendirmek üzere de bir firma kurmuş, bu emelle bin adet süratli şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır” dedi. Mehmet Gürcan Karakaş ayrıca ilk modelin 2023 senesinin ilk çeyreğinde evvel Türkiye ’de, bu tarihten takribî 18 ay sonra ise Avrupa ’da yollara çıkacağını belirtti. 

Togg odaklı Trugo şarj adımları

Togg özelinde süratli şarj konusunda da adımlar atılıyor. Bu mevzuda işletme Trugo alt işletmeyi üzerinden ehemmiyetli çalışmalar yapıyor. 81 şehrin tamamını içerisine alan bir kapsama alanıyla yola çıkan Trugo ile alakalı paylaşılan ilk balakalarda, sistemin tüm elektrikli otomobil sahipleri tarafından kullanılabilecek olması dikkat çekmişti.

Togg tarafından paylaşılan balakalara göre 180 kWs üzeri kapasiteye sahip aygıtlarla dolum yapılabilecek ve destek veren taşıtlar 25 dakikada yüzde 80 ’lik batarya doluluğuna ulaşabilecek. 81 şehirde 600 ’den fazla lokasyonu içerisine alan ilan tasarısına göre, trafik yoğunluğuna bağlı olarak 25 ve 50 km aralıklarla şarj noktalarının konumlandırılması hedefleniyor.

Dördü 180 kW, ikisi 300 kW üzeri, toplam 6 adet şarj makinemizi, İstanbul ve Ankara arasındaki en ehemmiyetli geçiş noktası olan Bolu HighWay Dinlenme Tesisi ’ne kurduk.

Tüm elektrikli taşıt kullanıcıları bu makineleri pek yakında kullanabilecek.#SmartCharging #Trugo pic.twitter.com/aL1jeposbG

— Trugo @TruGoCharging October 11, 2022

CEO Gürcan Karakaş, Türkiye ’de gereksinim dinlenen şarj altyapısı için kurdukları Togg Uslu ve Süratli Şarj Çözümleri A.Ş “Trugo” markasıyla 81 şehirde 180 kWs üzeri aygıtlarla tüm elektrikli taşıt kullanıcılarına kesintisiz bir tecrübe sunacağını belirterek; “Ülkemizde uçtan uca elektrikli taşıtlarla seyahat etmeyi olası kılacak süratli şarj istasyonları kurma maksadımız doğrultusunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ’ya yaptığımız başvuru sonuçlandı.

Sektörün lisanslı oyuncuları arasında yer almaktan büyük mutluluk dinliyoruz. Bu regülasyonun Türkiye ’nin şarj altyapısının gelişimi için çok bedelli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyoruz.

Önümüzdeki sene ortasına kadar 81 şehrimizde 600 ’şöhret üzerinde noktada, toplam 2 bin soketi olan 1000 adet süratli şarj aygıtının montajını yapacağız. Bu lider pozisyonumuzu önümüzdeki senelerde yapacağımız yatırımlarla da sürdürmeye kararlıyız.

Gayemize giden yolda geri sayım başladı. Homologasyon sürecinin tamamlanmasının ardından 2023 senesinin ilk çeyreğinde ilk uslu makinemiz C-SUV pazara çıkacak.” ifadelerine yer vermişti.

Ayrıca ilk taşıt özelinde batarya yapımı konusunda da adımlar atılıyor. Bu mevzuda gelen son paylaşım şu olmuştu:

Elektrikli taşıtlar başta olmak üzere değişik kullanım alanlarına müteveccih geliştirme faaliyetlerine başladığımız Gebze ’deki Batarya Geliştirme Merkezimizde ilk prototip bataryamızın yapım ve testlerini başarıyla tamamladık.#CLEANEnergy#CLEANFuture#NetZero#Siro pic.twitter.com/fENfU7tiiM

— Siro Energy @energy_siro August 8, 2022

İlginizi çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobil modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.