James Dyson Ödülü için uluslararası finalistler açıklandı

28.06.2023
33
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
James Dyson Ödülü için uluslararası finalistler açıklandı

Bu seneki James Dyson Mükâfatı kapsamında beynelmilel en iyi 20 buluş, Dyson mühendislerinden oluşan bir jüri ekibi tarafından seçildi.

Bu mevzuda Dyson tarafından yapılan açıklama şöyle oldu: “Dünyanın dört bir yanından gelen 15 Dyson mühendisi, bilim insanı ve tasarımcı, bu senenin Beynelmilel İlk 20 listesini seçmek için bütün 87 James Dyson Mükâfatı Milli finalistini araştırdı. James Dyson Mükâfatı İlk 20 listesi, küresel meseleleri benzersiz usullerle çözmek için planlanan buluşları içeriyor. Listede yer alan, akarsulardaki plastik atıkları yönlendirmek için yüzen bir bariyer veya göğüs sıhhati hakimiyet makineyi gibi fikirler, küresel arenada büyük ses getiriyor ve potansiyel yaratıyor. “

Mevzu hakkında Dyson Tasarım Müdürü Lucy Harden, “Tüm başvuruları okuduğumda olağanüstü ölçüde sıkı çalışma ve çabayı görmek asıl bir istisnaydı. İlk 20 listesine kimin girmesi gerektiği mevzusunda meslektaşlarımla tartışmak da neşeli bir süreçti, oturumdaki spektrum bazı harika sohbetlere de yol açtı.” dedi.

Mevzu hakkında Dyson ’da Baş Mühendis Kay Yeong ise “Dünyanın dört bir yanından gelen, özellikle daha evvel farkında olmadığım meseleleri vurgulayan muhtelif güçlükleri görmek her zaman büyüleyici olmuştur. Farklı yerlerden başvuranların benzer problemlere odaklanmaları, ancak bunları çözmek için çok farklı yaklaşımlar benimsemeleri harika. Her sene artan düşünce spektrumu James Dyson Mükâfatı ’nü her zaman coşkulu kılıyor.” açıklamasında bulundu.

Peki seçilen ilk 20 buluş bütün olarak neler oldu? Şirket yanıtları kısa özetler ile şöyle verdi:

Agro Biomaterials: Agro Biomaterials Kit, yiyecek israfına çözüm olarak, kullanıcının organik atıklardan konutta kendi biyoplastiklerini yapması için lüzumlu bileşenlerden oluşur.

AgZen-Cloak: AgZen-Cloak, püskürtülen pestisit damlacıklarını önlemek için bitki türevli yağları kullanan bir sprey sistemidir. Bu, pestisit spreylerinin bitki yüzeylerinden atlamasını ve etrafı lekelemesini önler.

Airy Scoliosis Brace: Airy, bir korsenin uzun vadeli yapım, düşük hasta geçimi ve geri dönüştürülemezlik sınırlamalarının üstesinden gelen bir skolyoz korsesidir. Airy ’nin yine konumlandırılabilir özelliği sayesinde hastalar korseyi bedenlerine ve gelecekteki büyümelerine göre üç sene boyunca ayarlayabilir.

Argo: Argo, görme manili yüzücülerin havuzdaki dönüşlerini ve yönelimlerini farklı titreşimlerle bildirerek hissiyatlarını artırmak için planlanmış sarih kaynaklı bir projedir.

Banoo: Suda çözünmüş oksijeni 10 ppm ’ye kadar artırabilen ve değişik teknolojilere mukayeseyle balık çiftçilerinin faydasını yüzde 78 ’e kadar artırdığı ispatlanmış entegre su ürünleri teknolojisidir.

Brakong: Brakong, mastektomi geçirenler için sürdürülebilir bir takmadır. Emel, bireylere nasıl görünmek ve sezmek istedikleri mevzusunda bir alternatif sunarak meme kanserinden kurtulanları güçlendirmektir.

CareRare: CareRare, genetik belirtiler/hastalıklar için bir teşhis sistemidir. Makine, kullanıcıya kuşkulu bir hastalık cinsi olup olmadığını, buna karşılık gelen ihtimali söyleyebilir ve hekimlere takip tetkiki nasihatleri, ilaç nasihatleri ve gerektiğinde değişik teşhis ve rehabilitasyonları sağlayabilir.

Dotplot: Dotplot, rehberli bir biçimde özerk hakimiyetler sunan konutta meme sıhhati izleme vasıtayıdır. Bayanların kumpaslı bir biçimde kendi başlarına hakimiyet rutinine bağlı kalmalarını sağlayarak ve teşvik ederek meme kanserinin erken tespitini basitleştirmek için tasarlanmıştır.

Hatch: Hatch, hudutlu hareketlilik ve ağrı yaşayan yeni annelerin fiziksel problemlerini eksiltir. Yeni annelerin, özellikle sezaryen doğumlarından sonra, yeni doğanlarına bağımsız olarak bakma mevzusunda güven oluşturmalarına dayanakçı olur.

Ivvy: Ivvy, mevcut intravenöz direği giyilebilir bir aygıtla değiştirerek hastaya daha fazla konfor ve hareketlilik sağlar.

Low Temperature Evaporation: Dökümhaneler, atölyeler ve geri dönüşüm firmaları gibi sanayilerden gelen riskli akışkan atıkları arıtmak için atık ısı kullanan bir sistem.

Méadú: Méadú, interaktif matematik dersleri aracılığıyla yedi ila on iki yaş arasındaki talebelerde matematik endişesinin eksiltilmesini hedeflemektedir. Buluş, öncelikle çocukların çarpım tablosunu bilmeleri için etkileşimli bir çarpım tablosu işlevi görür.

Polyformer: Polyformer, plastik şişeleri 3D yazıcı filamentine dönüştüren bir makinedir. Aygıt plastik tüketimini eksiltirken aynı zamanda düşük maliyetle 3D yazıcı filamenti üretir.

Proteus Controller: Proteus Controller, baki yapılandırmalarla birleştirilebilen Lego benzeri bir bileşen seti sağlayarak manili oyuncuların oyunlara ulaşmasına izin vermek için tasarlanmıştır.

R2Home: Hava gidişatı varsayımları yapılırken kullanılan radyosondaların geri kazanımını artırmayı kasteden bir sensör paketi.

Rehabit: Rehabit, felçli bir hastanın konutta şahsi terapist görevini üstlenmek için planlanmış bir makinedir. Üst ekstremite rehabilitasyonuna odaklanan 4 ürün bulunmaktadır.

Rollerball Itch Relief: Egzama hastalarının dayanılmaz kaşıntılarıyla baş etmelerine dayanakçı olmak için planlanmış bir makinedir. Dokulu rollerball sayesinde çizilmeye benzer bir his sağlayan aygıt, yuvarlanma mekanizması sayesinde cildin asla yırtılmamasını sağlar.

SmartHeal: SmartHeal, bandaj beziyle entegre edilmiş duyarlı, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir bir uslu pH sensörüdür. Bir yaranın pH kıymetini izleyerek, yara gidişatını değerlendirebilir ve bandaj bezini çıkarmadan ve doku bozulması olmadan enfeksiyonu tespit edebilir.

Somnum: Somnum, baytar muayenehanelerinde hasta hayvanlara takılan farklı boyutta bir anestezi maskesidir. Gaz sızıntılarını önleyen ve baytar personelin anesteziyi solumasını önleyen sızdırmazlık sağlar.

TrashBoom: Akarsulardaki plastik atıkları durduran veya yönlendiren yüzer bir bariyer.

Sir James Dyson ’ın James Dyson Mükâfatı ’nün küresel kazananları 16 Kasım 2022 tarihinde açıklanacak.

James Dyson Mükâfatı yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.