Instagram Aile Merkezi Türkiye ’de de açıldı

27.02.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Instagram Aile Merkezi Türkiye ’de de açıldı

Sosyal medyanın en ehemmiyetli platformlarından olmayı sürdüren Instagram, Türkiye odaklı hoş bir adım attıklarını duyurdu.

Yapılan paylaşıma göre Instagram Aile Merkezi artık Türkiye ’de de kullanılabiliyor. ABD ’de 16 Mart 2022 tarihinde etkin edilen özellik, dolaysız olarak platformdaki çocukları güvende yakalamaya odaklanıyor. Öncelikle Türkiye ’de fazla dikkat toplaması bilave edilmeyen Aile Merkezi bütün olarak nedir? Bu mevzuda firma şunu aktarıyor: “Aile Merkezi, ebeveynlerin platformda himayesini yaptıkları hesapları görüntüleyebilecekleri ve himaye ayarlarını yönetebilecekleri yerdir.

Aile Merkezi, ebeveynlerin, gençlerde pozitif çevrimiçi alışkanlıkların oluşturulması üzerine uzmanlar tarafından hazırlanan kaynakları bulabileceği eğitim merkezine de bağlantı verir. Bir genç olarak ebeveyninizle himaye ayarladıysanız ebeveyninizin gördüğü balakaları görüntülemek için Aile Merkezi ’ni kullanabilirsiniz.”

Aile Merkezi ’nin esasında “himaye” yer alıyor. Himaye, firma tarafından “ebeveynlerin ve vasilerin Instagram ’da genç çocuklarını 13-17 yaş desteklemeye dayanakçı olmak için kullanabileceği bir dizi vasıta ve istatistik” olarak açıklanıyor. Aynı zamanda mevzuda şunlar da paylaşılıyor:

“Platformda himaye ayarlamak için hem gencin hem ebeveynin operasyon yapması gerekir. Öncelikle bir genç veya ebeveyni bir himaye daveti yollar. Himayenin başlaması için davetin kabul edilmesi gerekir. Davet yollayan bir genç, hesabın himayesini yapacak bireyin daveti kabul eden ebeveyn olduğunu onaylaması gerekir. Bir gencin hesabının himayesini tek bir ebeveyn yapabilmektedir.”  Peki süreçte bütün olarak neler sunuluyor? İşletme kendisi şunları aktarıyor:

Himaye ayarlandığında Aile Merkezi‘nde bir ebeveyn:

-Genç çocuğunun Instagram ’ı günlük olarak ne kadar müddetle kullanabileceğine dair bir zaman hududu ayarlayabilir. Instagram birden fazla makinede kullanılıyorsa zaman hudutları, platformda geçirilen toplam zaman için geçerli olacaktır.-Genç çocuğunuzun seçilen gün ve saatlerde Instagram kullanımını sınırlayan tasarılı aralar ayarlayabilir. Instagram birden fazla makinede kullanılıyorsa tasarılı aralar, tüm aygıtlardaki Instagram ulaşımı için geçerli olur.-Genç çocuğunun tüm aygıtlar üzerinde Instagram uygulamasında ne kadar zaman geçirdiğini görebilir.-Genç çocuğunun tüm aygıtlar üzerinde Instagram uygulamasında günlük olarak ne kadar zaman geçirdiğini görebilir.-Genç çocuğunun geçen haftanın belirli bir gününde platformda ne kadar zaman geçirdiğini görebilir.-Genç çocuğunun takip ettiği hesapları görebilir.-Genç çocuğunu takip eden hesapları görebilir.

Himaye ayarlandığında bir genç:

-Himaye yapan ebeveynin neler göreceğine dair bir önizleme görebilir.-Instagram ’da bir şeyi şikayet ettikten sonra bunu ebeveynine bildirebilir. Ebeveynler, seçilen şikayet cinsini ve şikayet edilen hesabın ismini görebilir.

Instagram ’ın “Himaye” ayarlarına dolaysız olarak buradan ulaşabilirsiniz. Himaye menüsü mobil uygulamaların ise “Ayarlar” menüsü altında yer alıyor.

Instagram tarafından geliştirilen yeni özellikler yanında bu da alakanızı çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.