Meta, ciddi bir işten çıkarma yapmaya hazırlanıyor

08.01.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Meta, ciddi bir işten çıkarma yapmaya hazırlanıyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın başındaki çatı şirket Meta, iyi görünmeyen son çeyrek neticeleri sonrası işten çıkarma yapacak.

Son haftalarda Elon Musk tarafında satın alındıktan sonra iş gücünün yarısı ile yollarını ayıran Twitter gündemden düşmezken, bu sefer Meta tarafından üzücü bir haber geldi. Ortaya çıkan balakalara göre işletme önümüzde hafta geniş çaplı bir işten çıkarma yapacak. Bu işten çıkarma özelinde henüz spesifik bir sayı verilmiyor ancak üzücü süreçten binlerce çalışanın etkileneceği aktarılıyor. Meta ’nın son bilgilere göre şu an 87 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Şirket CEO ’su Mark Zuckerberg, bu mevzuda ilk sinyali reelinde daha evvel vermişti. Son çeyrek neticeleri açıklanırken CEO, “2023 senesinde yatırımlarımızı az rakamda yüksek öncelikli büyüme alanına odaklayacağız. Bu da bazı takımların anlamlı bir biçimde büyüyeceği, öbür takımların ise önümüzdeki sene boyunca sabit kalacağı veya küçüleceği anlamına geliyor” demişti. Zuckerberg ayrıca şunu da aktarmıştı: “Toplamda, 2023 ’ü ya alt yukarıya aynı büyüklükte ya da bugün olduğumuzdan biraz daha ufak bir kuruluş olarak bitirmeyi bilave ediyoruz.”

Meta, geçtiğimiz haftalarda açıklanan 2022 ’nin üçüncü çeyreğinde 27,7 milyar dolar kazanç ve 4,3 milyar dolar net kâr açıkladı. Yalnızca üç aylık bir yarıyılda milyar dolarlık net kâr elbette az değil ancak işletme bu sene her çeyrek daha az net kâr açıklıyor. Misalin işletme 2021 ’in üçüncü çeyreğinde başka bir deyişle aynı yarıyılında 9,1 milyar dolar net kâr açıklamıştı. Kazançların düşmesine neden olarak küresel ekonomik gidişatları ve enflasyonu gösteren Meta, kazanç kaybını yatırımcılarına metaverse tarafına yapılan büyük yatırımlar üzerinden pozitif göstermeye çalışıyor.

Birçok yatırımcı ise metaverse için çok fazla para yakıldığını düşünüyor. Meta CEO ’su Mark Zuckerberg, metaverse ’in uzun vadeli getirisinin çok yüksek olacağına inanıyor. Şimdilik kimse şirketin metaverse mevzusundaki adımlarından pek fazla etkilenmiyor. Hatta firmanın kendi çalışanları bile şirketin kurduğu sanal dünya Horizon Worlds içerisinde pek fazla süre geçirmiyor.

Birçok yatırımcı Meta ’nın metaverse kaderinde ekonomik olarak çok makûs vaziyete gelebileceğinden kaygı ediyor. Şirketin sosyal medya tarafı da daha öncekisi kadar reklam kazancı getirmiyor. Bu mevzuda özellikle Instagram ’dan çok kullanıcı sürükleyen TikTok ’un tesiri bulunuyor.

Meta işten çıkarma yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.