Apple uyardı: “Covid-19 kısıtlamaları iPhone 14 Pro imalini vurdu

08.01.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Apple uyardı: “Covid-19 kısıtlamaları iPhone 14 Pro imalini vurdu

Covid-19 salgını ne yazık ki hali hazırda tamamen bitmiş değil. Olayların çoğaldığı Çin, bu mevzuda yeni temkinler alıyor, bunlar spesifik olarak iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max imalini vuruyor.

Biliyorsunuz Çin ’de kış evveli Covid-19 olaylarının yine yükselmesi sebebiyle karantina tedbirleri alan şehir ve eyaletlerin rakamı çoğalıyor. Daha evvel bildiğimiz kadarıyla Datong, Xining, Nanjing, Xian, Zhengzhou ve Vuhan hadise rakamının çoğalması sebebiyle kısmi karantina tedbirleri alan mesken yerleri arasında yer alıyor. Zhengzhou ’ta yer alan Foxconn ’un ana yapım testlerinden birisi de bu gidişatta etkileniyor. Bu surattan ülkedeki en büyük iPhone imalini reelleştiren fabrikada yapımın yüzde 30 düşeceği aktarılıyor. 

Daha evvel bu gidişatın büyük bir stok meseleyi yaşatması bilave edilmiyordu ancak bu beklenti doğru çıkmadı. Bugün bir açıklama yapan Apple, fabrikadaki yapımın hatırı sayılır ortanda düştüğünü belirtti. Bu gidişat, Apple ’dan iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max alanların uzun zaman bilave edilmesine Küresel olarak neden olacak. Apple mevzuda bütün olarak şunu aktarıyor:

“COVID-19 kısıtlamaları, Çin ’in Zhengzhou şehrinde bulunan birincil iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max kurulum kuruluşunu geçici olarak etkiledi. Kuruluş şu anda ehemmiyetli miktarda eksiltilmiş kapasiteyle çalışıyor. COVID-19 pandemisi boyunca yaptığımız gibi, tedarik zincirimizdeki emekçilerin sıhhatine ve güvenliğine öncelik veriyoruz.

14 Pro ve 14 Pro Max modelleri için güçlü arz görmeye devam ediyoruz. Ancak son düzeyde 14 Pro ve 14 Pro Max sevkiyatlarının daha evvel öngördüğümüzden daha düşük olmasını ve alıcıların yeni mahsullerini almak için daha uzun zaman bilave edeceklerini düşünüyoruz. Tüm çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlarken basmakalıp yapım seviyelerine dönmek için tedarikçimizle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz.”

Daha evvel de aktardığımız üzere bu gidişattan Zhengzhou ’taki fabrika yer alan çalışanlar ise hiç memnun değil. Zira Foxconn yapımı durdurmamak ismine çok sıkı tedbirler alıyor, bunlar da söylendiği kadarıyla fabrikadaki çalışanları sanki boğuyor. Foxconn ’un bu şikayetleri eksiltmek ismine bonus ödemeler yapacağı aktarılıyor ancak çoğu çalışanın bunun kabul etmeyerek iş bırakmaya başladığı gelen balakalar arasında yer alıyor.

iPhone tarafında bundan evvel de maksatlı bir yapım eksiltme büyümesi gündeme gelmişti. Ailenin pazara en son satışa çıkan iPhone modeli iPhone 14 Plus, bilave edildiği gibi çok fazla yakalamadı. İşte bu surattan Apple ’ın bir karar aldığı ve telefonun imalini ciddi oranda kestiği ortaya çıkmıştı.

Covid-19 ve iPhone 14 Pro ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.