Tesla, sabaha karşı tanıtacağı insansı robotunun ellerini gösterdi

19.05.2023
3
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Tesla, sabaha karşı tanıtacağı insansı robotunun ellerini gösterdi

Tesla tarafından uzun süredir geliştirilen insansı robot için artık saatleri sayılıyor. Robot çok yakında görücüye çıkıyor.

Elektrikli otomobil Tesla tarafından geliştirilen insansı robot, 2023 içerisinde imale alınma emeliyle uzunca bir süredir geliştiriliyor ve gündemde yer alıyor. CEO Elon Musk ’ın da oldukça heyecanlı olduğu robot, sabah karşı tertip edilecek AI Day faalliği kapsamında görücüye çıkarılacak. Türkiye gündemine geniş çaplı olarak cumartesi sabah saatlerinde giriş yapmaya başlayacak insansı robot, Tesla ’nın son paylaşımına göre sayfada gördüğünüz ellere sahip. Elon Musk ’ın açıklamasına göre gösterilecek robot henüz geliştirme aşamasında yer alıyor.

Bu açıdan faallikte uzun vadeli bir gösterim yapmayı tasarlayan işletme, AI Day ile esasen yaratıcı mühendislerin dikkatini de sürüklemek istiyor. Aktifliğin bu sebeple oldukça teknik ayrıntılar kapsayacağı ve belirli sorunlara çözüm arama özelinde bir “sarih iş bülteni” gösterimi olacağı aktarılıyor. Henüz işletmeden son kullanıcıya müteveccih ticari bir robot yolda bulunmuyor ancak yeniden de etkileyici bir gösterim bekleniyor.

AI Day tomorrow pic.twitter.com/oVenZDbVMQ

— Tesla @Tesla September 30, 2022

Robot hakkında şimdiye kadar çok sayıda açıklama yapıldı. Misalin geçtiğimiz aylarda robotun tekerrür eden sıkıcı ve riskli görevleri yerine getirmesi için tasarlandığını belirten Elon Musk, Bot ’un ağır objeleri taşıyabildiğini ve minik adımlarla süratli biçimde hareket edebildiğini aktarmıştı.

Bu robot için geçtiğimiz hafta çok sayıda iş bülteni açan işletme, bu duyurulardan birisinde “Tesla fabrikalarında binlerce insansı robot olacak” açıklamasını kullanmıştı. Geliştirdiği robotu otomobil ürettiği çok sayıdaki fabrikasına yerleştirecek ve burada 1-2 robot ile kanaat etmeyecek olan dev elektrikli otomobil üreticisi, bu robotlar ile yukarıyada belirttiğimiz tekerrür eden sıkıcı ve riskli görevleri asıl çalışanların üstünden alacak.

Musk ’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve süratle eksilen doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince şahsın olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot ’un bitireceğine inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, uygarlık çökecek.”

Bundan evvel de Tesla ’nın resmi Instagram hesabından bir resim paylaşılmıştı. Bu resme “8 kilometre/s ’deri süratli koşabiliyorsan sıkıntı yok If you can run faster than 5 mph, you ’ll be fine” açıklaması eklenmişti.

Genel olarak fabrika sahaları için tasarlanan robotun, ileride konutlar içerisine girmesi de kastediliyor. Musk, robotun yemek pişirme, çimleri biçme ve yaşlılara bakma gibi görevleri de üstlenebileceğini söylüyor. Ancak böyle bir gelecek için önümüzde belki daha en az 10 sene daha bulunuyor. Robot üzerinde birçok hünerli şahsın çalıştığını belirten Musk, robotun gelişmiş suni akıl sistemleri üzerine kurulduğunu ve 60 kilogram ağırlıkta olduğunu aktarıyor.

Musk, daha evvel “Tesla insansı robot benzersiz bir şahsiyet geliştirebilir” açıklamasıyla da çok ses getirmişti. Musk ’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olmasıydı. Tesla Bot ’un sahibine bağlı olarak şahsiyet geliştireceği ve temel görevler yanında bir dost olacağı da belirtiliyor.

Tesla insansı robot projesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.