PS5 fiyat zammı Xbox tarafında karşılık bulmayacak

12.04.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
PS5 fiyat zammı Xbox tarafında karşılık bulmayacak

Geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5 maliyetlerine birçok ülkede zam yapıldı. Bu zamma Xbox tarafı bir yanıt vermeyecek.

Kaçıranlar için doların değişik para birimleri karşısında değer kazanması ve artan küresel enflasyon sebebiyle hali hazırda birçok pazarda rahat biçimde bulunamayan PlayStation 5 için zam kararı alındı. İlk safhada birçok Avrupa Birliği ülkesi, İngiltere, Japonya, Çin, Kanada, Meksika ve Avustralya merkezli olarak yapılan zam, oyuncuları genel olarak üzdü. Zam sonrasında konsolun diskli versiyonu Avrupa özelinde maliyeti 500 euro seviyesinden 550 euro seviyesine çıktı. Dijital sürüm ise 400 euro seviyesinden 450 euro seviyesine çıktı.

Bu zam konusunda geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Microsoft, yeni nesil reyin konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için bir maliyet çoğalışı düşünmediklerini belirtti. Bu mevzuda aktüel bir açıklama yapan Xbox ’in başındaki isim Phil Spencer de benzer bir balaka verdi ve zam gelmeyecek dedi. Spencer bu mevzuda bütün olarak şunu aktardı:

“Alıcılarımızın ekonomik olarak her zamankinden daha güç olduğu ve belirsizlik yaşadı bir zamanda, konsollarımızın maliyetini yükseltmenin bizim için doğru bir hareket olduğunu düşünmüyoruz

Bu arada küresel zam ile bağlantılı olarak PlayStation 5 Türkiye maliyetine de zam yapıldı. Bu mevzuda şu açıklama geçilmişti: Herkesi derinden etkileyen global ekonomik belirsizlik, yüksek enflasyon sayıları ve döviz kurlarında yaşanan dengesizlik birçok sektör üzerinde baskı yaratıyor.

SIE, bu zorlu ekonomik şartlar sebebiyle, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Kanada bölgelerindeki seçili pazarlarda PlayStation 5 konsolunun tavsiye edilen perakende satış maliyetlerini aktüelleme kararı aldı. Türkiye ’deki yeni tavsiye edilen perakende satış maliyetleri şöyle; 

PS5 Diskli Sürüm – 13.199 TL
PS5 Dijital Sürüm – 11.199 TL

Mevcut küresel ekonomik koşullar sebebiyle bir lüzumluluk haline gelen bu maliyet çoğalışıyla birlikte SIE, öncelikli olarak PlayStation 5 tedarik vaziyetini iyileştirerek, muhtemel olduğunca fazla oyuncuya erişmek için çalışmalarını sürdürüyor.”

PlayStation 5 zammı ve Xbox tarafı yanında bu ilginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.