Meta, bugün Rekabet Kurulu ’na savunma yaptı

20.03.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Meta, bugün Rekabet Kurulu ’na savunma yaptı

Facebook, Instagram ve WhatsApp ’ın çatı işletmeyi Meta bugün Rekabet Heyeti ’na korunma yaptı. Buradan ilk ayrıntılar geldi.

HaberTürk ’te yer alan habere göre Meta çatısı altında yer alan WhatsApp ’ın 2021 seneyi başındaki duyurduğu ancak gelen tepkiler üzerine uygulamaya almaktan geri adım attığı münakaşalı aktüelleme siyaseti ile alakalı olarak Türkiye ’de Rekabet Heyeti tarafından açılan soruşturmanın sözlü korunma buluşması bugün asıllaştırıldı. Burada spesifik olarak Meta Platforms Inc., Meta Platforms Ireland Limited daha önceki unvanı Facebook Ireland Limited, WhatsApp LLC ve Facebook ile Instagram ’ın Türkiye ’deki legal temsilcisi Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında 4054 rakamlı Kanun ’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine müteveccih olarak yürütülen soruşturmada korunma alındı.

Meta sözlü korunmanın herkese sarih olarak internet üzerinden yayınlanan ilk kısmında bazı açıklamalar yaptı. Heyet başkanı ve soruşturma kurulunun, WhatsApp ve Facebook grup işletmeleri arasındaki bilgi paylaşımı ile alakalı suallerini cevaplayan işletme sözcüsü, “Söz mevzusu WhatsApp aktüellemesi Ocak 2021 ’de kamuoyuna duyuruldu ancak emeli ve tesiri yanlış anlaşıldı. Aktüelleme farkı değişik ülkelerde uygulamaya geçecekti. Yalnızca Türkiye ’ye müteveccih veya yalnızca Türkiye ’nin önceliklendirdiği bir uygulama değildi” dedi.

Meta ’nın pazar hisseyi, Ar-Ge tüketmeleri ve yatırımları ile alakalı balakaları kapalı seansa geçmeden paylaşmak istemeyen Meta ’nın sözcüsü, aynı habere göre şunları söyledi: “Aktüellemenin kendisi rekabete ters değildi. Bunu zati soruşturma raporunda da görmekteyiz. Bu aktüelleme kullanıcının verimine olacaktı. Bütün süreç boyunca Rekabet Müesseseyi ’nun tüm geri bildirimlerini dikkate aldık. Rekabet ’in tedbir kararı istikametinde de aktüelleme zati yaşama geçirilmedi.”

Soruşturma kuruludan gelen “Özellikle Türkiye ’de Instagram ve WhatsApp ’ın kullanımı çok yüksek. Kullanıcılara sevk edilen bu tek taraflı sözleşmeye dayatma diyebilir miyiz? Bu aktüellemelerin dayatılması pazar eforu sayesinde miydi?” biçimindeki suale ise dikkat toplayan yanıt şöyle oldu:

Gerçeğinde son 5 sene içinde Meta hizmetlerinin pazar hissesinde ehemmiyetli bir oranda düşüş var. Dolayısıyla pazar hisselerimizin böyle bir dayatmaya uygun olmadığını görüyoruz. Bu suale kapalı seansta daha detaylı yanıt vermek istiyoruz.”

Meta ’nın Facebook ve Instagram platformları hali hazırda oldukça büyükler ancak son senelerde kesintisiz olarak kan kaybediyorlar. Yeni nesil çok uzun zamandır TikTok gibi değişik platformları seçim ediyor. WhatsApp da hali hazırda egemen yapıda ancak 700 milyon kullanıcıyı geride bırakan Telegram ve Signal gibi güçlü rakiplerden ciddi hasar görüyor.

Meta ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.