Qualcomm, Snapdragon Digital Chassis ile ses getirdi

05.01.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Qualcomm, Snapdragon Digital Chassis ile ses getirdi

Uslu telefonlar için hazırladığı harekâtçılar ile tanıdığınız Qualcomm, CES 2023 ’te Snapdragon Digital Chassis ile ses getirdi.

CES 2023 fuarında otomobil odaklı gelecek gösterimleri reelleştiren şirketler arasında mobil operasyoncu devi Qualcomm da yer alıyor. Fuarda karşımıza Snapdragon Digital Chassis ile çıkan işletme, bu konsept olarak gösterdiği taşıt ile dijital ekosistem etrafında kurulacak geleceğin vasıtalarının nasıl olacağını gözler önüne seriyor. Rastgele bir satış emeli güdülmeyen bu Snapdragon logolu taşıt, gelişmiş teknolojiler üzerine kuruluyor ve kokpit alanında baştan başa uzanan büyük bir ekran taşıyor. Bu yatayda 55 inç boyutundaki ekran hem sürücüye hem de yolcuya aynı anda çok rakamda balaka verebiliyor. Modelin artta da büyük ekranlar bulunuyor.

Bir konsept olduğundan B kolonu olmadan hazırlanan, arka kapıları da geriye doğru açılan dört şahsiyet fütüristik sedan, elbette elektrik esasında hazırlanmış ve bünyesindeki kameralar ile sürücüsünü tanıyabiliyor. İçerisindeki değişik yolcuları da algılayabilen taşıt, bu sayede otomatik olarak şahsa özel koltuk ve klima ayarları yapabiliyor.

Kişilerin kendi ses profillerini oluşturmasına da imkân tanıyan Snapdragon Digital Chassis, “zonal call” teknolojisi kapsamında özel bir hengame yasaklama sistemi kullanıyor. Bu teknoloji telefon görüşmeleri sırasında koltuklar arasındaki sesi ciddi oranda azaltabiliyor. Merkezinde bir natürel dil idrak etme özellikli uslu dijital asistan yer alan taşıt, girişte biyometrik güvenlik sistemlerinden faydalanıyor ve dışındaki kameraları ile kaza anında otomatik olarak görüntü kaydolarak buluta atabiliyor.

Qualcomm ’un ileride bu vasıtadaki teknolojilerin büyük bvefatını tek tek ya da koli olarak isteyen otomobil üreticilerine satacağı düşünülüyor.

Qualcomm Snapdragon Digital Chassis yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.