BMW ve Toyota, Avrupa ’da iklim aktivistlerinin gayeyi oldu

18.01.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
BMW ve Toyota, Avrupa ’da iklim aktivistlerinin gayeyi oldu

Dünyanın en büyük otomobil işletmeleri arasında yer alan BMW ve Toyota, Avrupa ’da iklim aktivistlerinin gayeyi oldu.

BMW ve Toyota hali hazırda çok rakamda içten yanmalı motora sahip otomobil modelinin satışını yapıyor. Bunun yanında elektrikli modeller üzerinde de çalışan ikili, bu sefer kendileri için güzel olmayan bir mevzuda gündemde yer alıyor. Etrafçı aktivizm grubu “Brandalism” ve değişikleri, İngiltere ve Avrupa merkezli birçok ülkede özel reklamlar hazırlayarak BMW ve Toyota ’ya karşı bir kampanya tertip etti. Bu ilk bakışta işletmelerden geliyor gibi görünen reklamlar, “#BanFossilAds Fosil yakıtlı vasıta reklamlarını menedin biçimde çevrilebilir” yaftasına sahipler ve şirketlerin etraf mevzusundaki yanıltıcı reklamlarını ve iklim siyasetine karşı asabi lobi faaliyetlerini eleştiriyor.

Aktarıldığı kadarıyla Influence Map 2022 senesinde Toyota ’yı iklim karşıtı lobicilik faaliyetleri sebebiyle dünyanın en makûs 10. işletmeyi olarak listeledi. Bu mevzuda BMW ’nin ise 16. sırada yer aldığı belirtiliyor. İklim aktivistleri, içten yanmalı motora sahip SUV ’lar gibi etrafa hasarlı taşıtların reklamlarının tertip edilmesi için sigara tarafında olduğu gibi özel yasaklar ve kaideler getirilmesini istiyor.

Etraf mevzusunda Toyota kısa zaman evvel de gündeme gelmişti. Firmanın CEO ’su Akio Toyoda, elektrikli otomobilleri tek alternatif olarak bırakmak istemediğini söyledi. Akio Toyoda, bu kapsamda “Otomobil dünyasındaki büyük bir kesim elektrikli taşıtların tek alternatif olarak gerçekten uygun olup olmadığını merak ediyor. Ancak bunun Yalnızca elektrikli otomobillerin olduğu geleceğin günümüzde bir trend olduğunu düşünüyorlar ve bu surattan yüksek sesle konuşamıyorlar. Hakikatinde doğru yanıt hali hazırda belirsiz ve kendimizi tek bir alternatifle sınırlamamalıyız.” gibi enteresan bir söylemde bulundu.

Toyoda, burada ileriye dönük olarak en iyi yolun “hibrit, plug-in hibrit, hidrojen ve tamamen elektrik” gibi değişik esasların geliştirilmesi olduğuna inanıyordu. Polestar işletmesinin sürdürülebilirlik mevzusundaki üst düzey adı Fredricka Klaren ise bu mevzuda değişik bir açıklama yaptı. Küresel ısınma mevzusunda zaman kaybedilmemesi gerektiğini belirten Klaren, “Bu muhtemel değil. Fosil yakıtları kullanmaya devam edemeyiz.” demişti

BMW ve Toyota tarafına müteveccih adım yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.