Samsung, “Solve for Tomorrow” bilim yarışması için yeni dönem başvurularını açtı

19.04.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Samsung, “Solve for Tomorrow” bilim yarışması için yeni dönem başvurularını açtı

Teknoloji devi Samsung, “Solve for Tomorrow” bilim müsabakası için yeni yarıyıl başvurularını açtığını duyurdu.

Bu ehemmiyetli mevzuda Samsung Türkiye şunları aktardı: “Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğiyle tertip edilen ve talebeleri cemiyetsel meseleleri çözmeye teşvik ederek benzersiz bir bilme fırsatı sunan “Solve for Tomorrow” Yarın için Çözüm bilim müsabakasının yeni yarıyılı için başvurular açıldı. Müsabakanın yeni yarıyılı için başvurular, 15 Ocak 2023 tarihine kadar https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ adresi üzerinden yapılabilecek.

Müsabakaya 8. sınıftan 12. sınıfa kadar devlet veya özel mekteplerde okuyan talebeler bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik STEM projeleri ile en az 2, en fazla 5 bireyden oluşan ekiplerle katılabiliyor. Müsabakada ödül olarak biltihapçı ekibe 30.000 TL, ikinciye 25.000 TL, üçüncüye ise 20.000 TL kıymetinde Samsung mahsullerinde kullanabilecekleri hediye çekleri verilecek. 

Program aktarıldığı kadarıyla ön değerlendirme, yarı final ve final olmak üzere 3 evreden oluşuyor. Süreç için ekstra olarak şunlar aktarılıyor: “Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi ile programa katılan talebe ve gönüllü hocalara eğitim veriliyor. Tasarım odaklı düşünme; yaratıcı ve uygulanabilir fikirlere sevk eden 5 adımlı bir süreçten oluşuyor. Bu adımlarda; empati kurma, belirleme, fikir üretme, prototip çıkarma ve test etme yer alıyor.

Stanford Üniversitesi “Design Thinking in Integrated Design Education” Entegre Tasarım Eğitiminde Tasarım Odaklı Düşünme programından faydalanılarak hazırlanan eğitimlerin yanı gizeme Samsung ve Habitat Derneği yarı finale kalan talebelere destek olmak emeli yardımında da bulunuyorlar.

Samsung ’un 2010 senesinde küresel çapta yaşama geçirdiği “Solve for Tomorrow” programı, cemiyetin en acil meselelerini çözmeye müteveccih cemiyetsel inovasyon fikirlerinin geliştirilmesine zemin hazırlıyor. STEM eğitimine olan alakayı ve bu alandaki yeterliliği artırmak için planlanan program yaratıcı çözümler bulmak ve cemiyette yaşanan güçlükleri ve tehlikeleri ortadan kaldırmak için gençleri uygulamaya teşvik ediyor.

Bu program katılımcıları, içinde yaşadıkları etraf hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirmelerinin yanı gizeme iş gücünün ve cemiyetin geleceğini belirleyecek beceriler olan tenkidi ve yaratıcı düşünme, irtibat kurma ve iş birliği yapma becerilerini de geliştiriyor. Talebeler müsabakaya, ‘İklim Krizi ’ Karbon Emisyonun Eksiltilmesi, ‘Sürdürülebilir Atık Yönetimi ’ Geri Dönüşüm, ‘Yenilebilir Enerji ’ ve ‘Uslu Şehir Uygulamaları ’ mevzularına çözüm üreten projeleriyle başvurabiliyorlar.

Öğretmenler de “Solve for Tomorrow” bilim müsabakasına gönüllü mentor olmak için başvurabilecek. Hocalara müteveccih Tasarım Odaklı Düşünme eğitmen eğitimi de reelleştirilecek. Online ve İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerde tertip edilen yüzyüze eğitimlere, Anadolu ’dan başvuru yapan hocalar da katılabilecek. 

Müsabakaya ait daha fazla balaka ve başvurular için: https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ “

Alakanızı çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.