Mavi onay rozeti satacak Twitter, satılmayacak yeni rozet hazırladı

02.01.2023
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Mavi onay rozeti satacak Twitter, satılmayacak yeni rozet hazırladı

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter için çok tuhaf adımlar atılmaya devam ediliyor.

Elon Musk, Twitter platformuna gerçekten büyük bir sayı tüketti ve bunu uzun vadede netlikle çıkarmak istiyor. Bunun için atılacak ilk adım 8 dolarlık Twitter Blue olacak. Bu kutunun en çok tepki sürükleyen yanı ise 8 doları veren herkesin mavi onay rozeti alabilecek olması oldu. İşte bu mevzuda bir adım atan Twitter, para ile satılmayacak yeni bir rozet hazırladı. Süreçte sanki başa dönen ve iki değişik rozet ile afallamışlık yaratan işletme, “Resmi” ibaresine sahip olacak yeni rozeti yalnızca asıl anlamda doğrulanmış devlet hesapları, ticari işletmeler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış bireylere verecek.

Bu sürecin artta yer alan Esther Crawford, atılan tuhaf adım için Twitter ’dan şunları aktardı: “Birçok birey, Blue üzerinden Mavi onay rozeti almış aboneler ile resmi olarak doğrulanmış hesapları nasıl ayırt edeceklerini soruyor. Bu ayrımı yaratmak ismine yeni geliştirdiğimiz “Resmi” rozetini tanıtıyoruz. Evvelden doğrulanmış tüm hesaplar “Resmi” yaftasını almayacak ve bu yafta satın alınamayacak.

Bu yaftayı alacak hesaplar arasında devlet hesapları, ticari işletmeler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış bireyler yer alacak. Yeni Twitter Blue ise kimlik doğrulaması kapsamayacak, mavi bir onay rozeti ve belirli özelliklere ulaşım sunan isteğe bağlı fiyatlı bir abonelik olacak. Hesap cinsleri arasında ayrım yapmanın yollarını sınamaya devam edeceğiz.”

Bu hazırlanan ikinci rozet, platformdaki kafa karmaşıklıklarını ve dolandırıcı faaliyetleri netlikle yasaklamayacak. Bir kere mavi rozet satışı başladığı zaman, yalnızca 8 dolara alınan onaylı hesaplar “resmî müesseseler, işletmeler ve şahısları” taklit ederek büyük dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılacak. Elon Musk ’ın bu mevzuda binlerce ihtar ve tepkiye karşın geri adım atmaması gerçekten fantastik duruyor.

Bu arada yeni Twitter Blue aboneliği geçtiğimiz günlerde iOS uygulamasına dahil edildi ancak çıkış ABD ’deki ara tercihlerden sonraya atıldı. Twitter, sistemi erteledi zira herkesin onaylı hesaba sahip olabileceği bir tercih yarıyılı geçirmek istemiyor, zira sistemi henüz bütün olarak nasıl emin hale getireceğini bilmiyor. Atılan yeni adım da dediğimiz gibi bunu sağlayacak gibi durmuyor.

Dün de Musk ’ın Twitter ’ı asıl anlamda paralı hale getirmek istemesi ses getirmişti. Asıl anlamda Musk bunu bir buluşma kapsamında asıl olarak tartışmıştı. Musk, Twitter ’ın her ay hudutlu bir zaman kullanmasına izin vermeyi ve daha sonrası için abonelik satmayı ciddi biçimde masaya yatırmış.

Bu mevzuda Musk ’ın ne kadar ciddi olduğu halen bilinmiyor ancak bu yolun seçim edilmesi şu evrede çok mümkün görünmüyor. Musk ’ın ilk evrede uğrunu dolaysız olarak Twitter Blue kutusunu satarak sınayacağı düşünülüyor. Ancak yeniden de Twitter ’ın çok para kaybettiği ve bunun için kızgın adımlar atılabileceği söyleniyor.

Twitter ve Elon Musk büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.