Twitter, toplu işten çıkarma ihlali sebebiyle dava edildi

12.01.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Twitter, toplu işten çıkarma ihlali sebebiyle dava edildi

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter platformu, bugün büyük bir işten çıkarmaya başladı.

Öncelikle kaçıranlar için bir özet geçelim. Geçtiğimiz hafta Elon Musk şirket genelinde geniş çaplı bir işten çıkarma istedi haberi ses getirdi. Musk ’ın bunun için bvefat idareyicilerine bir bildirim geçtiği ve çıkarılabilecek personeller için bir liste oluşturulmasını arz ettiği aktarıldı. Daha evvel firmanın yüzde 75 ’i ile yollarını ayırmak isteyen ancak bundan bırakan Musk, dün Twitter çalışan kadrosunun yarısı ile yolları ayırmak istiyor denilmişti.

Sayı hali hazırda bütün olarak net değil ancak işten çıkarma bugün itibarıyla başladı. Çalışanlara iş gidişatları hakkında bir ileti yollamaya başlayan Twitter, küresel olarak işten çıkarma hakikatleştiriyor. Ancak şirketin bu mevzuda kaidelere uymadığı iddia ediliyor.

Hatta bu surattan Twitter ABD merkezli olarak dava edilmiş gidişatta. Söylendiği kadarıyla Twitter, ABD ’nin iki değişik “WARN” kanunu uyarınca emekçilere işten çıkarılmaları mevzusunda yeterli bildirimde bulunmadı. Açıklamaya göre bu yasalar firmaların toplu işten çıkarma hakikatleşmeden evvel çalışanlarına en az 60 gün evvelden bildirimde bulunmasını gerektiriyor. Bunu reelleştirmeyen şirket, bu surattan legal olarak kenara sıkıştırılıyor. Bu davanın artta da daha önceki Twitter çalışanları yer alıyor.

Şu an 7.500 kadar çalışanı olan ve spesifik olarak 3.700 kadar çalışanı çıkarmayı tasarladığı iddia edilen Musk, Twitter ’ı kâr eden bir yer yapmak ismine işten çıkarma mevzusunda çok ciddi görünüyor. Bu arada daha evvel de belirtmiştik.

İşten çıkarma süreci Musk ile sürat kazandı ancak Musk gelmese de Twitter ’ın küçülmek istediği ve bunun için uzun zamandır tasarılar yapıldığı belirtiliyor. Başka Bir Deyişle işletme bu küçülmeyi uzun zamandır düşünüyor, söylendiği kadarıyla Twitter bu sayede senelik 800 milyon dolarlık bir ücret giderini eksiltmek istiyordu.

Elon Musk ve Twitter büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.