Banka bilgilerini çalan 14 yeni Android uygulaması bulundu

28.03.2023
17
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Banka bilgilerini çalan 14 yeni Android uygulaması bulundu

Telefonlardan silinmesi gereken yeni Android uygulamaları bulundu. Bu çok rakamda yeni uygulama banka balakalarını çalıyor.

Android tarafında daha evvel de aktardığımız gibi birçok değişik hasarlı bulunuyor. Bunların bazıları telefonlardan bilgi çalıyor, bazısı şantaj odaklı çalışıyor, bazısı ise kullanıcıları saklı biçimde bazı aboneliklere abone yapıyor. Bazı hasarlılar ise şahısların banka balakalarını, bağlı olarak paralarını ve şahsi balakalarını çalmaya odaklanıyor. Yeni listemizin merkezinde de ne yazık ki bir defa daha banka balakalar yer alıyor.

Trend Micro güvenlik uzmanları tarafından aktarıldığı kadarıyla alttaki uygulamalar DawDropper adlı bir malware btemizletiyor. Bu malware ’i taşıyan uygulamalar, banka giriş balakalarınızı ele geçiriyor ve şayet yüklendiyse telefonlardan hemen silinmeleri gerekiyor.

–Call Recorder APK         -Rooster VPN-Super Cleaner – hyper & smart-Document Scanner – PDF Creator-Universal Saver Pro-Eagle photo editor-Call recorder pro+-Extra Cleaner-Crypto Utils-FixCleaner-Just In: Video Motion-Lucky Cleaner-Simpli Cleaner-Unicc QR Scanner

Geçtiğimiz hafta da toplamda 60 binden fazla indirilen Mister Phone Cleaner ve Kylhavy Mobile Security uygulamaları “banka balakaları çalıyor” ayrıntılı ile gündeme gelmişti. Yapılan tahlillere göre uygulamalar SharkBot adlı bir malware ’i btemizletiyor. Spesifik olarak banka giriş balakalarını çalmaya odaklanan uygulamalar, Google tarafından Play Store ’dan silindi. Ancak yüklendiyse Android telefonlardan kullanıcı tarafından manuel olarak silinmesi gerekiyor.

Android tarafındaki hasar uygulamalar bitmiyor. Daha evvel de çok rakamda hasarlı uygulama bulunmuştu. Altta görebileceğiniz malware taşıyan 35 değişik uygulama, dolaysız olarak telefonları ve telefon tecrübenizi negatif etkileyen saklı reklamlar gösteriyor.

Buna ek olarak bu uygulamaların bazı şahsi bilgileri çaldığı da aktarılıyor. Yüksek rakamlarda indirilen uygulamaları telefonunuza yüklediyseniz süre geçirmeden silmeniz gerekiyor.

-Walls light – Wallpapers Pack – 100K+-Big Emoji – Keyboard – 100K+-Grad Wallpapers – 3D Backdrops – 100K+-Engine Wallpapers – Live & 3D – 100K+-Stock Wallpapers – 4K & HD – 100K+EffectMania – Photo Editor – 100K+-Arkası Filter – Deep Photoeffect – 100K+-Fast Emoji Keyboard – 100K+-Create Sticker for Whatsapp – 100K+-Math Solver – Camera Helper – 100K+-Photopix Effects – Arkası Filter – 100K+-Led Theme – Colorful Keyboard – 100K+-Keyboard – Fun Emoji, Sticker – 50K+-Smart Wifi – 10K+-My GPS Location – 10K+-Image Warp Camera – 100K-Arkası Girls Wallpaper HD – 100K+-Cat Simulator – 50K+-Smart QR Creator – 10K+-Colorize Old Photo – 500+-GPS Location Finder – 100K-Girls Arkası Wallpaper – 10K+-Smart QR Scanner – 50K+-GPS Location Maps – 100K-Volume Control – 50K+-Secret Horoscope – 10K+-Smart GPS Location – 10K+-Animated Sticker Master – 100K-Personality Charging Show – 100K-Sleep Sounds – 100K-QR Creator – 10K+-Media Volume Slider – 10K+-Secret Astrology – 10K+-Colorize Photos – 10K+-Phi 4K Wallpaper – Anime HD – 50K+

Android hasarlıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.