Suzuki ilk elektrikli SUV modeli için gelecek gösterimini yaptı

11.01.2023
10
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Suzuki ilk elektrikli SUV modeli için gelecek gösterimini yaptı

Bir müddettir elektrik tarafında somut adımını beklediğimiz Suzuki, küresel kalitede olacak EVX projesiyle bu alandaki temennileri karşılayacak.

Otomotiv dünyasında var olan hemen her markanın kaçınılmaz biçimde merkezine aldığı elektrifikasyon süreci, geride vazgeçtiğimiz son birkaç senede gerek konsept gerekse seri yapım formunda bir hayli meyve verdi. Kısa zamanda iddialı ürün gamı oluşturan ve oluşturmaya devam eden markalar, şimdiden rekabette öne geçmek istiyor. Japonya merkezli adların oranla daha sakin ve kademeli yanaştığı bu geçiş sürecinde bir müddettir kendisinden adım beklediğimiz Suzuki de nihayet 2023 ile beraber beklenen adımı attı. En büyük pazar hissesine sahip olduğu Hindistan ’da tertip edilen Auto Expo kapsamında sahneye çıkarttığı “EVX” konsepti, markanın bu alandaki gelecek gösterimi kaliteyi taşıyor.

Suzuki EVX için ilk teknik bilgiler de paylaşıldı

Şimdilik konsept formuyla sahnede olan Suzuki EVX, tasarım zindeleriyle de markanın halihazırdaki tüm modellerinden bölüyor. Bir anlamda yeni yarıyıldaki tasarım yaklaşımını da temsil eden projeyle alakalı resmi kaynaklar tarafından dikkatleri sürükleyebilecek ilk bilgiler de paylaşıldı. 2025 senesinde seri imale taşınması tasarlanan EVX için şayet bir farklılık olmaz ise iki değişik pil koliyi tasarlanıyor. Giriş seviyesinde 48 kWh kapasiteli bir koli üzerinden 400 kmlik erim iddiası karşımızda. Bir üst versiyonla beraber gelecek 60 kWh kapasiteli daha büyük pil ise erim bedelini 550 kmye kadar çıkartabilecek.

Modelle alakalı konsept üzerinden boyutlar da masada. Paylaşılan bilgilere göre; 4.300 uzunluk, 1.800 milimetre genişlik, 1.600 milimetre yükseklik bedelleri bizi bekliyor. Bu kısımda en dikkat çekici nokta ise 2.700 milimetrelik dingil mesafesi olacak. Bu da kompakt bir SUV olmasına karşın içeride çok cömert bir yaşam alanının bizi beklediği anlamına geliyor. Toyota ile asıllaştırılan ortaklıktan doğan bir altyapı üzerine imale taşınacak olan model, Türkiye de dahil olmak üzere Suzuki ’nin küresel kalitede elektrikli SUV modeli olacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.