Alman medyasında dikkat toplayan iddia; Mercedes, “EQ” markasını iptal edebilir

12.01.2023
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Alman medyasında dikkat toplayan iddia; Mercedes, “EQ” markasını iptal edebilir

İçten yanmalı motora veda sürecinde merkezi rol üstlenen Mercedes EQ markası, önümüzdeki senelerde yaşamımızda olmayabilir.

Elektrifikasyona geçiş sürecinde araba üreticilerinin kendi içlerinde yarattığı yeni kimliklerle yola devam edişi, son senelerde hepimizin aşina olduğu bir trend. Volkswagen cephesinde “ID”, Audi içerisinde “e-tron” ve BMW ’nin “i” rozetleri bu mutasyonda yeni yarıyıla ışık yakalıyor. Mercedes ’in 2015-2016 aralığında konsept çalışmalarla iletilerini vermeye başladığı elektrik çağının merkezinde ise ilk andan itibaren “EQ” rozetini gördük. Grup içerisinde yer alan Smart ’ta da gördüğümüz bu yansımaların neticesinde, aradan geçen 6 senelik süreçte oldukça geniş yelpazede bir ürün gamı oluşturuldu. EQA ’dan başlayıp EQS ’e kadar uzanan gşöhretimizdeki elektrikli araba ailesine kısa zaman içerisinde “EQG” ile G-Çabuksu ’nin de katılmasını bekliyoruz. Tüm bu çerçevede çalışmalarına devam edilen Mercedes EQ ailesi için Almanya merkezli olarak sürpriz bir iddia ortaya atıldı. Şayet bu iddia somut olarak yaşama geçerse, Mercedes cephesinden önümüzdeki süreçte yeni bir elektrikli araba ürün grubu görebiliriz.

“Mercedes EQ” rozetine kademeli olarak veda edilebilir

Almanya merkezli “Handelsblatt” tarafından gündeme getirilen ayrıntılarda, Mercedes ’in yeni nesil altyapı dinçleriyle çok daha iddialı olacak elektrikli araba grubu için “EQ” isminde farklılığa gitmeye hazırlandığı vurgusu dikkat topluyor. Kaynaklara göre 2024 senesinden itibaren kademeli olarak gerçekleştirilecek bu vedayla beraber yeni modellerde değişik bir ad taktiği söz mevzusu olabilir.

İddianın esası ise, gelecekte tüm modellerin elektrikli olmasından dolayı bunu ekstra belirtecek bir alt marka yaradılışının gereksiz olduğu görüşünden katlandırılıyor. Tüm bunlara ek olarak “EQ” rozetinin hibrit modellerde de bir mod kalitesinde konumlandırılıyor olması da altı çizilen noktalar arasında. Mercedes ’in gnamımızda devam eden benzinli ve dizel motorlu vasıta satışının 2030 senesinden itibaren sona erdirilecek olması da kuşkusuz tüm bu ekosistem için hayati olacak.

İddiaların günceme gelmesinin ardından İngiltere merkezli Autocar‘a açıklama yapan marka sözcüsünün de net bir reddetme yapmamış olması dikkat topluyor. Markadan mevzuyla ilgili gelen beyanatta; “Elektrikte Liderlik” gayesiyle yaşama geçirdiğimiz çalışmaları “Mercedes-EQ” markasıyla desteklemek bizim için hâlâ ehemmiyetli. EQ ürün gamımız, elektrik tecrübesinin kendisine uygun olduğuna inanan ehemmiyetli bir kitleye hitap ediyor. Önümüzdeki on senenin sonunda Mercedes-Benz olarak tamamen elektrikli olma gayesiyle, markanın kullanımını gşanın şartlarına uygun bir biçimde konumlandıracağız. Gnamımızda ise ayrıntıları konuşmak için henüz çok erken.” ifadelerine yer verildi.

İlgili video

EQE tanıtımı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.