Tesla CEO ’luğu için ismi geçen idareyiciye başka görev verildi

03.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tesla CEO ’luğu için ismi geçen idareyiciye başka görev verildi

Geçtiğimiz ay Elon Musk yeni Tesla CEO ’su olarak Tom Zhu Xiaotong‘u seçmiş olabilir balakası ses getirmişti.

Tom Zhu Xiaotong, Tesla ’ya netlikle yabancı bir ad değildi ve sektörde genel olarak anlamlı bir aday olarak görünüyordu. 2023 ’nam başında Türkiye işlemine de başlayacak işletmeye 2014 senesinde katılan Tom Zhu Xiaotong, faal olarak Tesla ’nın Çin operasyonuna idarıyor ve başarılarıyla firma içerisinde sayılan birisi konumunda bulunuyordu. Tesla ’ya şirketin Çin ’deki “Supercharger Süratli şarj istasyonları” programının mesulü olarak katıldığı aktarılan Xiaotong, küresel başkan dayanakçısı ve ardından Veronica Wu ’nun firmadan ayrılmasının ardından Çin ’deki harekât başkanlığına terfi etmiş oldukça tecrübeli bir ad olarak dikkat çekmişti.

Ancak Electrek yeni Tesla CEO ’sunun Xiaotong olmayacağını açıkladı. Sitenin elde ettiği özel balakalara göre Tom Zhu Xiaotong Çin ’den ABD ’ye geldi ancak bunu CEO ’luk koltuğuna oturmak için yapmadı. Xiaotong bunun yerine şirketin Kuzey Amerika ’daki satış, servis ve teslimat altyapısının başına geçiyor. İşletmenin yapım kapasitesini ve satışlarını olağanüstü oranda artıran Gigafactory Shanghai fabrikasının kurulmasında da büyük bir payı bulunan Tom Zhu Xiaotong, reelinde Elon Musk ’ın yerine oldukça uygun görünüyordu. Ancak Musk ’ın CEO ’luk koltuğunu bırakmak için usundan başka birisi geçiyor gibi duruyor.

Elon Musk şu an Tesla yanında SpaceX ve Twitter ’ın da CEO ’su olarak görev yapıyor. Geçtiğimiz ay Twitter ’ın başında kalmak istemediğini dile getiren Musk, 2023 ’te Tesla yanında SpaceX ’in de CEO ’luk görevini bırakabilir, bu sayede başka projeler için daha fazla zaman bulabilir. Musk ’ın sahibi olduğu Twitter harici tüm firmalar şu an kendi kendisine yetecek konumda bulunuyor.

Tesla ve Elon Musk detayları bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.