BMW, Mercedes-Benz gibi “yüksek efor aboneliği” istemiyor

16.01.2023
6
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
BMW, Mercedes-Benz gibi “yüksek efor aboneliği” istemiyor

Büyük otomobil üreticilerinden BMW sonrasında Mercedes-Benz de daha fazla kazanç elde etmek ismine tepki sürükleyen bir adım duyurmuştu.

Mercedes-Benz, resmî sitesinde geçtiğimiz ay elektrikli EQ serisinde yüksek eforu “Acceleration Increase” isimli abonelik koliyi ile satmaya başladı. İşletme EQ serisi vasıtaların performansını yazılımsal olarak artırmak ya da dijital limitleri ortadan kaldırmak ismine aylık 100 dolar, senelik ise 1.200 dolar istiyor. Bu para ödendiği zaman taşıtın taşıdığı elektrik motorundan ve batarya kutusundan daha yüksek efor alınabiliyor. Misal vermek gerekirse bu abonelik koliyi ile EQS 450‘nin eforu yazılımsal olarak 355 beygirden 443 beygire çıkarılıyor. Taşıtın 0 ’dan 100 kilometre/s sürate erişme süresi ise 5,3 saniyeden 4.5 saniyeye çekiliyor. EQE 350 ise “Acceleration Increase” aboneliği satın alındığı zaman 288 beygirden 349 beygire çıkıyor. Bu taşıtın 0-100 kilometre/s hızlanması ise 6 saniyeden 5.1 saniyeye kadar iniyor.

Bunu Avrupa özelinde yapmasının yasal olarak suç olduğu aktarılan işletme, sanıyoruz bu surattan BMW ’ye misal olmadı. Bir açıklama yapan dev üretici BMW, CES 2023 ilanları kapsamında net olarak elektrikli vasıtaları için yüksek performansı abonelik ile satmayacağını ya da eforu abonelik altına saklamayacağını belirtti. İşletme bunun yerine aynı seri içerisinde değişik versiyonlar satacak, bu versiyonlarda gerçekten teçhizatsal olarak daha güçlü motor / motorlar yer alacak. Dev üretici bu mevzuda Mercedes-Benz tarafına gelen tepkileri görmüş ve bunun yanlış olduğunu kavramış gibi görünüyor. Ancak bu mevzuda BMW ’nin de bazı kusurları bulunuyor.

Bunu diyoruz zira BMW abonelik konusunda daha evvel de gündemde gelmiş ve çok tepki sürükleyen bir adıma imza atmıştı. Almanya merkezli dev üretici bir süredir belirli ülkelerde bazı otomobil modelleri için ısıtmalı koltuk aboneliği satıyor. Evet, satın alınan taşıtın içerisinde halihazırda yer alan koltuk ısıtmayı kullanmak için bireylerin abonelik satın alması gerekiyor. Sadece ön koltuk için istenen aylık fiyat 18 dolar seviyesinde. Senelik abonelik için 180 dolar, halihazırda taşıtta olan ısıtma sisteminin kullanım hakkını kalıcı olarak satın almak ise bütün 415 dolar seviyesinde.

Bu mevzuda başka bazı hizmetleri de abonelik altında satan BMW, üst seviye vasıtalarda bile bu yolu izliyor olmasıyla gerçekten donakaltıyor ve tepki topluyor. Kurulan teçhizat altyapılarını yazılımsal olarak limitleyen işletme, bazı çok gelişmiş yazılımsal özellikleri parayla satmakta haklı olabilir ancak koltuk ısıtma gibi temel şeyler için abonelik istenmesi kabul edilemiyor.

Mercedes-Benz ve BMW adımları yanında bu da alakanızı çekebilir: L ’Oreal işletmesından 2023 ’te gelecek konutta saç boyama aygıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.