Tesla, otomatik kaptan sistemini aldatanları tespit edecek

26.11.2022
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tesla, otomatik kaptan sistemini aldatanları tespit edecek

Tesla, otomatik kaptan sisteminin aldatılmasını önleyecek birtakım aktüellemeler reelleştirdi. Şirket bu mevzuda güvenliği artırıyor.

Geçtiğimiz senelerde Tesla ’nın otomatik kaptanını portakalla aldatan sürücü dünyanın gündeminde büyük ses getirmişti. Daha sonra buna benzer çok rakamda korkutucu misal karşımıza çıktı. Bilmeyenler için kısaca özet geçelim. Tesla ’nın Model çabuksu vasıtalarında kullandığı gelişmiş otomatik kaptan sistemi, çok tesirli bir özerk / otomatik sürüş getiriyor ancak bunun için ellerin devamlı olarak direksiyonda olması gerekiyor. Güvenlik için bunu lüzumlu kılan ve yola baktığınızı başka bir deyişle yatmadığınızı garanti altına almaya çalışan sistem, üretilen bazı özel aparatlar dayanağıyla uzun zamandır kandırılabiliyor.

İşte bu vaziyet artık ciddi seviyede geride kalıyor. En son çıkan Full Self-Driving FSD beta kapsamında yapılan iyileştirmeler ile artık sistem otomatik kaptanı aldatan makineleri / aparatları algılayabiliyor. Bunu yapılan yazılım aktüellemesi ile getiren şirket, sistemi yeni keşfedilen yollar özelinde de devamlı olarak aktüelleyeceklerini belirtiyor. Yeni yarıyılda taşıtlar böyle bir aldatma aparatının kullanıldığını algılarsa ihtar vererek otomatik kaptanı kapatıyor.

Şirket bu aralar elektrikli kamyon Tesla Semi ile gündemden düşmüyor. Şirket tarafından yapılan en son paylaşıma göre 1 Aralık tarihinde şirket için yeni bir yarıyıl başlatacak. 1 Aralık tarihinde Semi için “Giga Nevada” merkezli olarak bir teslimat aktifliği düzenlenecek.

1 Aralık itibarıyla yapımdan çıkacak ilk misallerinin öncelikle Pepsi şirketine sevk edileceği bilinen Semi, bu aralar Twitter ile gündemden düşmeyen Elon Musk tarafından yapılan açıklama üzerinden bildiğimiz kadarıyla ekim ayında imale alınmaya başlandı. Şirketin bu vasıtadan 2024 itibarıyla senelik 50 bin birim üretmek istediği biliniyor. Vasıta için daha şimdiden çok rakamda ön sipariş bulunuyor.

Tesla otomatik kaptan sistemi yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.