TikTok şiddet içeren aşırıcılığa karşı iş birliği duyurdu

04.03.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
TikTok şiddet içeren aşırıcılığa karşı iş birliği duyurdu

TikTok, şiddet ve terörizm odaklı söylem ve eylem kapsayan içeriklerle gayretini kuvvetlendirmek için ehemmiyetli bir adım attıkları duyurdu.

TikTok, bir açıklama yaparak “Tech Against Terrorism” Terörizme Karşı Teknoloji inisiyatifine aza olduğunu duyurdu. Birleşmiş Halklar ’in Terörle Gayret Bkocamanımı Direktörlüğü çatısı altında kurulan inisiyatifin emeli, küresel teknoloji sanayisiyle iş birliği yaparak internetin terör emelli kullanımıyla gayret etmek. Mevzu hakkında ayrıca şunlar da aktarıldı:

“Topluluğun içinde veya dışında şiddet kapsayan davranışlara karşı olduğunu sık sık vurgulayan işletme, bu cins içerik ve tavırların yaratıcılığa esin verme misyonlarına ters olduğunu belirtti. TikTok, kullanıcı güvenliği ve insan haklarına bağlılığını vurgulayarak, platformun bünyesinde şiddet kapsayan aşırıcılığı kabul edilemez bir noktada konumlandırıyor. 

İnisiyatifin 4 evreli programının 3 düzeyini bitiren TikTok, programın trustmark emin marka ünvanını alan platformlardan bkocaman oldu. Alınan bu unvan TikTok ’un çabada yeni teknikler üretme ve insan haklarında transparanlığının bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Tech Against Terrosim bünyesinde olmaktan iftihar dinlediklerini belirten işletme yetkilileri, sektördeki öteki adlarla bir araya gelerek TikTok topluluğunun korunması için alanında uzman şahıslarla etkileşimde kalmanın ehemmiyetini vurguladı. Platform yetkilileri ayrıca emellerini daha ulaşılabilir kılmayı amaçladıklarının da altını çizdi.

Saydamlığa olan bağlılığı kapsamında her üç ayda bir Topluluk Kaideleri Uygulama Raporlarını paylaşan TikTok, katı siyasetlerinin ihlal edilmesi gidişatında kaldırılan içerik ve hesapların rakamını da kamuya açıklıyor. Daha evvel platformun sorgulama sisteminin araştırılması için API ulaşımı sağladığını ifade eden TikTok, gösterdiği hassasiyeti bir kere daha vurguluyor.

Platform, şiddeti teşvik etmeye çalışan birey veya grupları topluluk güvenliğini tehlikeye atmasına “Topluluk Prensipleri” kapsamında izin etmeyerek, bireylerin veya teşkilatların şiddeti teşvik etmek veya şiddet kapsayan aşırıcılık yanlılığına izin vermediklerini vurguluyor.”

TikTok açıklaması yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.