Türkiye yolundaki Tesla, otonom sürüş üzerinden dava edildi

09.04.2023
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye yolundaki Tesla, otonom sürüş üzerinden dava edildi

Yüksek olasılıkla sene bitmeden Türkiye ’ye gelecek dev üretici Tesla, bu sefer özerk sürüş merkezli bir legal mevzuyla gündemde yer alıyor.

2022 içerisinde Lufthansa ’dan ufalayan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girmek ismine hazırlıklar yapan Tesla, biliyorsunuz uzun zamandır otomobil modellerinde gelişmiş özerk sürüş sistemleri sunuyor. Bunu başta fiyatsız olarak sunan, daha sonra ise 15 bin dolarlık bir yazılım opsiyonu haline getiren dev üretici, ABD ’de bir “Model” sürücüsü tarafından dava edildi. Bu davanın artta Tesla ’nın ve özellikle Elon Musk ’ın özerk sürüş altyapısı için yaptığı açıklamalar yer alıyor.

Davayı açan şahıs, Tesla ’nın ve Elon Musk ’ın özerk sürüş sistemi hakkında kesintisiz olarak kullanıcıları ve pazarı yanlış yönlendirdiğini belirtiyor. Bu mevzuda verilen lafların yakalanmadığını ve yapılan gösterimlerin seneler geçmesine karşın reel olmadığını belirten sürücü, Tesla ’nın koyduğu büyük niyetlere netlikle erişemediğini ve gelecek taahhütleri ile birçok şahsa hazır olmayan ancak kesintisiz olarak hazır gibi gösterilen bir sistem ile ekstra gider yaptırdığını söylüyor. 

Bu arada Tesla ’nın sürücüsüz sistem üzerinden karşısına çıkan başka legal mevzular da bulunuyor. Yeniden ABD ’de açılmış bir “hayalet fren” davası bulunuyor. Bu dava, Tesla ’yı otomatik kaptan sistemiyle ilişkili güvenlik tehlikelerini şikeli bir biçimde saklamakla suçluyor.

Yüzlerce sürücü “otomatik kaptan sistemi yolda hiçbir şey yokken korkutucu biçimde fren yapıyor ya da daha makûssu vasıtayı tamamen durduruyor” şikayetinde bulunuyor. Bunun çok ciddi güvenlik tehlikeleri yaşattığı aktarılıyor.

Tesla davaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.