Türk Telekom, 5G ’de dünyada bir ilke imza attıklarını duyurdu

31.03.2023
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Türk Telekom, 5G ’de dünyada bir ilke imza attıklarını duyurdu

Türk Telekom, zaman ve frekans senkronizasyonu çözümünü sağlayan teknolojiyi dünyada ilk defa şebekesinde kullanan cerrah oldu.

Türk Telekom mevzu hakkında şunları aktardı: “Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından Net Insight iş birliği ile yaşama geçirdiği “Zaman Senkronizasyonu Mesajımı Çözümü”nü dünyada ilk defa şebekesinde uygulayan cerrah oldu. Türk Telekom ve Net Insight ’ın geliştirdiği bu tescilli teknoloji çözümü, şebeke teknolojilerinde stratejik üstünlük sağlayacak.

Türk Telekom ’un 5G için dünyadaki tüm mobil cerrahların lüzum dinlediği GPS ’den bağımsız stabil senkronizasyon servisini sunma maksadıyla başlattığı çalışmaların test süreci başarıyla tamamlandı. Türkiye ’de 20 noktada montajları hakikatleştiren Türk Telekom, zaman doğruluğu yüksek, merkezi bir senkronizasyon şebekesine sahip olurken, 5G baz istasyonlarına da senkronizasyon servisi sunabilecek.

5G için azami zaman sapma değeri 1500 nano saniyeyken, Türk Telekom canlı şebekesinden elde edilen ilk bilgilere göre, bu değer Türkiye ’nin iki değişik bölgesinde 5 ile 45 nanosaniye arasında ölçüldü. Böylece, bu değerler duyarlı senkronizasyon balakasının şebeke teçhizatlarından bağımsız olarak Edirne ’den Hakkari ’ye kadar uçtan uca asgari sapma ile taşınabileceğini ortaya koydu.”

Büyüme hakkında Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Destekçisi Yusuf Kıraç, “Türk mühendislerinin tescillerinden faydalanarak Net Insight ile birlikte geliştirilen, 5G ve ötesi teknolojiler için kritik ehemmiyete sahip yeni nesil senkronizasyon çözümünü canlı ağda uygulayan ilk cerrah olduk.

Mobil cerrahlar ve kritik zaman senkronizasyonu lüzumu olan tüm sektörlerde maliyetleri düşürecek, servis devamlılığını artıracak bu yenilikçi çözüm için küresel pazarda ehemmiyetli bir potansiyel görüyoruz. 5G ’nin senkronizasyon gereksinimi için gereken 1500 nano saniye besbelliliğin çok altında bir değere sahip olan mahsulümüzle, senkronizasyon için zorunlu tüm gereksinimleri karşılayabiliyoruz.

Dünyadaki cerrahlar ve standardizasyon kuruluşları için uydu bağımsız çözümler geliştirmekten onur dinliyoruz. Bu proje kapsamında, Türk mühendislerin geliştirme takımına olmasına önem veriyor ve iş birliği kapsamını genişleterek yerli imal fırsatını da tutmayı kastediyoruz.

Mühendislerimizin büyük başarısını yine tüm dünyaya göstererek, ülkemizi beynelmilel arenada da en iyi biçimde temsil etmeyi kastediyoruz” dedi.

Net Insight CEO ’su Crister Fritzson ise, işletme ile mobil cerrah ağlarına uyarlanacak teknolojiler geliştirme mevzusunda uzun ve yararlı bir iş birliğine imza attıklarını dile getirerek, “Net Insight ve Türk Telekom ’un 5G ağları ve zaman senkronizasyonu alanında güçlü ve benzersiz bir yetkinlik ve tecrübeye sahip olduğunu belirtmek isterim. Dünyada ilk defa Türk Telekom şebekesinde çalıştırılan bu çözümün 5G ’de çığır kalemtıraşına, küresel ölçekte büyük ve ehemmiyetli bir pazar potansiyeline sahip olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Süreç için ayrıca şu açıklama da geçildi: “GPS/GNSS uydularına bağımlılığı bulunmayan yeni nesil zaman senkronizasyonu çözümü, mevcut şebeke teçhizatlarının değiştirilmesine veya aktüellenmesine gerek kalmadan, faz ve zaman senkronizasyonunun şebeke üzerinden mesajımı için benzersiz avantajlar sunuyor.

Bu teknoloji ile 5G ’ye geçen cerrahların en büyük gereksinimlerinden bkocaman olan GPS/GNSS uydularının sinyal kesintilerine ve servis kayıplarına kökten çözüm üretilirken, küresel standardizasyon çalışmalarına 2025 senesinde başlanılması tasarlanan 6G teknolojilerinin de senkronizasyon gereksinimi karşılanabilecek.

Türk Telekom ve Net Insight ’ın 5G zaman ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirdiği bu tescilli teknoloji, mahsulleştirilip Türkiye dahil tüm dünyaya pazarlanarak, özellikle telekomünikasyon, enerji, finans gibi sektörler için çözüm sağlayacak.”

5G ağı Türkiye ’de hali hazırda geniş çaplı olarak açılmadı. Şu an Türkiye ’de yalnızca İstanbul Havalimanı içerisinde kısıtlı bir gösterim yapılıyor.

Türk Telekom ve 5G adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.