Togg fiyatı için yinelendi: “Rakam emsalleriyle aynı olacak”

14.05.2023
9
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Togg fiyatı için yinelendi: “Rakam emsalleriyle aynı olacak”

Togg tarafından geliştirilen ilk yerli otomobil modeli için maliyet hali hazırda verilmedi ancak aktüel pazar üstünden varsayımlar yüksek seviyede.

T24 ’te yer alan habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg ’un maliyeti hakkında gelen bir soruya “Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada işletmenin bir maliyet politikası var. Başından beri şunu söylüyorlar. ‘Biz piyasaya C sınıfı SUV bir vasıtayla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki başka bir deyişle C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel vasıtalar hangi maliyetten satılıyorsa biz o maliyet marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız ’. Başından beri söyledikleri bu.

Bu mantıkta da maliyetini merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV vasıtalar hangi maliyetlerden satılıyor? Bakarsınız usunuzda bir fikir oluşur. ‘Demek ki TOGG da bu maliyetlerden piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığında C sınıfı SUV segment taşıtlarla aynı marjda satılma maksadı var. Firma bu minval üzere de çalışmalarına devam ediyor” cevabını verdi.

Bu açıklama üzerinden bir kere daha anlaşıldığı üzere vasıta yüzde 99 olasılıkla 700 bin TL altında bir maliyete sahip olmayacak. Hatta vasıtanın birçok rakibinden lüks iç mekânı, maliyeti 800 bin TL ve üstüne bile taşıyabilir.

Togg tarafından bundan evvel bir ihtar da gelmişti. Twitter ’dan şu açıklamalar geçildi: “Gemlik Kampüsümüzün resmi açılışını reelleştireceğimiz 29 Ekim 2022 ve uslu aygıtımızın yollara çıkacağı Mart 2023 tarihi yanaştıkça Togg ’a olan alaka da çoğalıyor.

Bu alaka ve merakı şerefle takip ediyor, markamızla alakalı ticari sır olmaktan çıkan her büyümeyi kumpaslı olarak sosyal medya hesaplarımız ve basın bültenlerimiz aracılığıyla duyuruyor, kamuoyunu büyümelerden haberdar ediyoruz.

Özellikle son haftalarda tamamı hipoteze ya da varsayıma dayanan beyanlar, firma temsilcilerimizin ifadelerinin saptırılarak yorumlanması ve hayal mahsulü iddialar maalesef dikkat çekici biçimde artmıştır.

Markamız tarafından açıklanmış gibi gösterilerek;

-Maliyet listesi,
-Ön sipariş-satış kampanyası,
-Kendisini Togg iş ortağı olarak tanıtan üçüncü şahıs ve müesseselerin kamuoyunu yanıltmaya müteveccih beyanatlarının, yayın ve bültenlerinin çoğaldığını gözlemliyoruz.

Niyetlerimize adım adım yanaştığımız bir yarıyılda bu cins spekülatif haberlere itibar edilmemesini ehemmiyetle rica ederiz. Togg ’un resmi sosyal medya hesaplarında yayınlanmamış haberler, hangi mecrada yer alırsa alsın asıllığı firmamız tarafından teyit edilmemiş balakalardır. Kurumsal sorumluluk ve prensiplerimiz gereği, kamuoyunun balakasine sunarız. Saygılarımızla.”

Geçtiğimiz aylarda sınama imali başlayan Togg SUV, CEO Mehmet Gürcan Karakaş tarafından yapılan buradaki en son açıklamalara göre iki versiyona sahip olacak. Karakaş bu mevzuda “300 ve 500 km olmak üzere iki değişik erim seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir efor sunacak, 200 BG ’lik versiyon 7,6 saniyede, 400 BG ’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0 ’dan 100 kilometre/s sürate erişecek, bataryası yüzde 80 doluluğa süratli şarj ile 25 dakikada ulaşabilecek.

Türkiye ’nin şarj alt yapısını kuvvetlendirmek üzere de bir firma kurmuş, bu emelle bin adet süratli şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır” dedi. Mehmet Gürcan Karakaş ayrıca ilk modelin 2023 senesinin ilk çeyreğinde evvel Türkiye ’de, bu tarihten takribî 18 ay sonra ise Avrupa ’da yollara çıkacağını belirtti. 

Togg imzalı yerli otomobil projesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.