Xbox işvereni konsollarından ettikleri hasarı gündeme getirdi

15.01.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Xbox işvereni konsollarından ettikleri hasarı gündeme getirdi

Xbox dünyasının başındaki isim Phil Spencer, konsollardan ettikleri hasarı gündeme getirdi. Evet işletme konsollardan kâr elde etmiyor.

Bu aslında uzun senelerdir bilinen bir reel. Hem Sony hem de Microsoft yeni çıkan Xbox ve PlayStation konsollardan ilk düzeyde kâr elde edemiyor. Bu mahsuller fazla olmasa da hasarına satılıyor, buradaki hasarın konsollar için satılan oyunlar ve aksesuarlardan çıkarılması kastediliyor. Bu sayede yapabildiklerine oranla düşük maliyetleriyle çok büyük satış sayılarına erişen ve milyonlarca eve girebilen reyin konsolları, kârlı seviyeye ömürlerinin sonuna doğru erişmeye başlıyor.

Bu mevzuda aktüel bir açıklama yapan Xbox dünyasının başındaki isim Phil Spencer, Microsoft ’un son yarıyılda maliyetlerin artması ve buna rağmen maliyetin sabit kalması sebebiyle satılan her Xbox ’tan 100 ila 200 dolar arasında hasar ettiğini belirtiyor. Spencer, spesifik olarak Microsoft ’un konsol başına 100 ila 200 dolar arasında bir maliyeti sübvanse ettiğini ve bu parayı aksesuar satışları ile mağaza satın alımlarından geri kazanmaya çalıştığını söylüyor. Hasar ölçüyü Xbox Series X ’in yurt dışında 500 dolara, Xbox Series S ’in ise 300 dolara satıldığı göz önün alındığı zaman daha da büyüyor.

Phil Spencer tarafından geçtiğimiz hafta da birçok açıklamada bulundu. Misalin gündemde olan Keystone isimli bulut reyin makineyi hakkında WSJ ’nin aktifliğinde konuşan Spencer, makineyi firma içerisinde sınadıklarını ancak çıkışın yakında olmayacağını belirtti. Bu aygıt için daha seneler var denildi.

Xbox işvereni Phil Spencer geçtiğimiz hafta başka açıklamalarda da bulundu. Burada en ehemmiyetli açıklamalardan birisi olası maliyet çoğalışı ile ilgili oldu. Şimdilik Xbox teçhizat ve servisleri için bir maliyet çoğalışı olmayacağını belirten Spencer, yeni senede ise belirli mahsullerde çoğalış olabileceğinin sinyalini verdi. Burada spesifik bir balaka verilmiyor ancak konsollar yanında Game Pass gibi servislerin de maliyetinde 2023 itibarıyla çoğalış olabilir.

Spencer Game Pass demişken hakkında da konuşmuştu. Game Pass ’in Microsoft için şimdiden karlı bir servis olduğunu belirten Spencer, Game Pass ’in özellikle PC tarafında ciddi biçimde büyüdüğünü, konsol tarafındaki büyümenin ise eksildiğini belirtti. Spencer “metaverse” için de konuştu ve mevcut çözümlerin makûs yapılmış bir video reyin gibi göründüğü söyledi.

Xbox odaklı açıklamalar yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.