SpaceX, bu sefer “Hotbird 13G” uydusunu uzaya gönderdi [Video]

16.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SpaceX, bu sefer “Hotbird 13G” uydusunu uzaya gönderdi [Video]

Özel uzay işletmeyi SpaceX, Falcon 9 ile beraber ticari misyonlara devam ediyor. Bu sefer Hotbird 13G uydusu uzaya sevk edildi.

Şu sıralar Twitter büyümeleri ile gündemden düşmeyen Elon Musk ’ın özel uzay işletmeyi SpaceX, bugün Airbus Defense and Space tarafından üretilen ve Eutelsat tarafından işletilecek olan Hotbird 13G uydusunu sorunsuz bir Falcon 9 kalkışı ile pespaye dünya yörüngesine çıkardı. Yeniden SpaceX tarafından uzaya çıkarılan Hotbird 13F uydusunun yanına sevk edilen Hotbird 13G, 13F gibi 13 derece doğu boylamında Türkiye ’de kapsama alanı içinde vazife yapacak ve spesifik olarak televizyon odaklı kullanılacak.

Eutelsat temsilcileri Hotbird uydu ailesi için “Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ’da 160 milyondan fazla eve 1.000 televizyon kanalı eriştirerek Avrupa ’nın en büyük yayın sistemlerinden biltihabı oluşturur.” açıklamasını yapıyor. Yeni uydular ile eskileri değiştirecek Eutelsat, bu sayede eskiye kıyasla biraz daha yüksek görüntü kalitesi ve stabil kullanım sağlar hale gelecek.

Son misyonda Falcon 9 merkezli kalkış böyle oldu:

Liftoff! pic.twitter.com/0u8xsEWwML

— SpaceX @SpaceX November 3, 2022

Misyonda kullanılan Falcon 9 böyle indi:

Falcon 9 ’s first stage has landed on the Just Read the Instructions droneship pic.twitter.com/SF3ZRMK8ns

— SpaceX @SpaceX November 3, 2022

Hotbird 13G uydusu yörüngeye böyle bırakıldı:

Deployment of Eutelsat HOTBIRD 13G confirmed pic.twitter.com/gq1HiV6HLE

— SpaceX @SpaceX November 3, 2022

SpaceX kısa süre de iki değişik vazifesinde altında kalktı. İlk kalkışını 6 Şubat 2018 tarihinde reelleştiren etkin vazifedeki en güçlü roket modeli Falcon Heavy, ikinci kalkışında ilk kez ticari bir göreve çıkarılmıştı. Uzun zamandır kullanılmayan roket ile geçtiğimiz gün bir kalkış daha yapıldı.

Burada izleyebileceğiniz USSF-44 vazifeyi kapsamında kalkış ABD ’nin Florida eyaletinde yer alan Kennedy Space Center merkezli olarak hakikatleştirildi. Bu misyonda ABD Uzay Güçleri tarafından ürettirilen iki adet uzay taşıtı Birisi mikro uydu ötekiyi saklı uzaya çıkarıldı.

SpaceX ve Hotbird 13G kalkışı yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için tasarlanan eksantrik ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.